Özel hastanelerdeki tüm branşlar SGK kapsamında

SGK, özel hastanelerde büyük mağduriyete neden olan ‘hasta kabul' şartlarını değiştirdi. Yeni karara göre kısmi branşlarda SGK'lı hasta kabul eden özel hastanelerdeki sınırlama tümüyle kaldırıldı. Tetkik ve tedavi vatandaşların hizmetine açıldı.

Özel hastanelerdeki tüm branşlar SGK kapsamında

HABER MERKEZİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aldığı kararla bazı özel hastanelerin kısmi branşlardaki hasta kabulü anlaşması yerine bütün branşlarda hasta kabul edilmesi şartını getirdi. SGK'nın yeni uygulamasıyla özel hastaneler, tüm branşlarında vatandaşların her türlü sağlık hizmeti talebine cevap verecek. Böylece hastalara hizmet vermede sınır getiren kısmi branşlardaki hasta kabulü uygulaması sona erecek ve tedavilere kapsamlı cevap verilmesi mümkün hale gelecek.

TETKİK, TAHLİL VE TEDAVİ

KISMİ ANLAŞMA NEYDİ: Kısmi branş anlaşması bulunan hastanelerde sadece kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, doku organ nakli, acil ve hiperbarik oksijen tedavisi branşlarında sunulan tedaviler SGK tarafından karşılanıyordu, diğer branşlarda anlaşma olmadığı için vatandaşlar mağduriyet yaşıyordu.

ŞİMDİ NE OLDU: Yeni düzenleme ile vatandaşa SGK ile sözleşmeli tüm hastanelerden tüm branşlarda eşit bir şekilde hizmet alma imkanı sağlandı. Tüm branşlarda tetkik, tahlil ve tedavi hizmeti alınabilecek.

MAĞDURİYET YAŞANACAK MI: (Kısmi branş anlaşmalarının kaldırılmasıyla özellikle kemoterapi hastalarının mağdur olacağı iddia edilmişti) Hastanelerin sözleşmelerini devam ettirmek istememesi durumda dahi yatarak tedavileri devam eden hastalar ile belirli bir program dahilinde devam eden fizik tedavi, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz gibi sağlık hizmetleri SGK tarafından karşılanmaya devam edecek.

AMAÇ NE: SGK, "Kısmi branş anlaşmalarının kaldırılmasında hedef, bu hastanelerle olan sözleşmelerin feshi değil tüm vatandaşlarımızın tüm sözleşmeli hastanelerden tüm branşlarda eşit bir şekilde hizmet almasını sağlamaktır" açıklaması yaptı.

  • sosyal güvenlik kurumu
  • özel hastane
  • hasta
Tüm Güncel haberleri için tıklayın