Merkel dönemi resmen bitti

Berlin'de Merkel dönemi kapandı. Almanya'da Merkel dönemi dünkü seçimlerle sona erdi. Sandık çıkışı anketlerine göre kıl payı ipi göğüsleyen SPD'li Scholz, Türkiye ile ilişkiler ve Türkiye'nin AB üyeliğine Merkel iktidarının aksine daha sıcak bakıyor.

Almanya'da halk, 20. dönem Federal Meclis'i (Bundestag) belirlemek için sandık başına gitti. Yaklaşık 60,4 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu seçimlere 47 parti katıldı. Sandık çıkış anketine göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) az farkla Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin önünde ipi göğüsledi. Kamu yayın kuruluşlarından ARD saat 21:00 itibarıyla oy oranlarını SPD % 25,7 ve CDU/CSU % 24,5 olarak açıkladı. ZDF ise SPD % 26 ve CDU/CSU % 24,5 olarak duyurdu.

100'DEN FAZLA TÜRK

SPD lideri Scholz "Seçmenler başbakan olmamı istiyor" derken, CDU-CSU lideri Laschet ise "Partimizin liderliğinde hükümetin kurulması için her şeyi yapacağız" açıklaması yaptı. Almanya seçimlerinde 100'ün üzerinde Türkiye kökenli aday da bulunuyor.

İŞ DÜNYASINDAN 'ACİL' ÇAĞRI

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel'in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz yarıştı. İş dünyası, genel seçimden sonra hızlıca hükümet kurulması çağrısı yaptı. Almanya'da 2017'de yapılan genel seçimden sonra koalisyon görüşmeleri yaklaşık 6 ay sürmüştü.

'YETENEKLİ BİR HALEF BULAMADI'

Coventry Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Matt Qvortrup "Her ne kadar seçim projeksiyonu başa baş bir sonuca işaret etse de, bu CDU için bir felaket. Parti hiçbir zaman yüzde 30'dan az oy almamıştı. Bir yıl önce partinin oy oranı yüzde 40'tı. Ancak CDU'nun aldığı sonuçta sadece Laschet'i kusurlu görmek yanlış olur. Bu sonuçta kısmen Angela Merkel'in de rolü var. Merkel yerine yetenekli bir halef bulamadı, Laschet'e de tam destek vermedi. Sonuç Merkel'in mirası için de iyi değil" dedi.

MERKEL, AYLARCA GÖREVE DEVAM EDEBİLİR

BBC'ye konuşan Almanya'nın eski İngiltere ve ABD Büyükelçisi Peter Ammon, yeni hükümetin kurulmasının aylar sürmesini beklediğini söyledi. Ammon, "Partiler üçlü koalisyon kurmaya çalışırken, Merkel'in başbakanlık görevini sürdürmesini bekliyorum" dedi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın