AUKUS krizi devam ediyor... Avustralya'dan Macron'a yanıt

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, G20 zirvesinde Avustralya ile yaşanan denizaltı krizine yönelik konuştu. Macron, Avustralya ve halkına saygılı olduğunu ancak Başbakan Morrison'un yalan söylediğini belirtti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise iddiaları reddetti.

AUKUS krizi devam ediyor... Avustralya'dan Macron'a yanıt

AA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini açıklayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un yalan söylediğini iddia etti.

AA'nın aktardığı habere göre, Macron, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Avustralya ile Fransa arasında yaşanan denizaltı krizine ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin "Scott Morrison'un size yalan söylediğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Fransa Cumhurbaşkanı, Morrison'un yalan söylediğini düşünmekle kalmayıp bundan emin olduğunu ifade etti.

Macron, Avustralya makamlarıyla müzakere halinde olduklarını, durumun zamanla daha da netleşeceğini dile getirdi.

Avustralya ve halkına saygılı olduğunu belirten Macron, bu saygının karşılıklı olması gerektiğini vurguladı.

Avustralya, ABD ile İngiltere arasındaki AUKUS anlaşması

AUKUS olarak bilinen ve Avustralya, İngiltere ile ABD arasında imzalanan anlaşmayla, Avustralya, 2016'da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltının inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 67,5 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeyi iptal etmişti.

Anlaşmanın iptali Fransa ile Avustralya arasında krize yol açmış, Fransa tepki olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.

Morrison, anlaşmanın iptali hakkında Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini belirtmişti.

AVUSTRALYA BAŞBAKANI, MACRON'UN DENİZALTI ANLAŞMASINDA "YALAN" SÖYLEDİĞİ İTHAMINI REDDETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda "yalan söylemekle" itham ettiği Avustralya Başbakanı Scott Morrison iddiaları reddetti.

İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ndeki temaslarına devam eden Morrison, Avustralya ile Fransa arasında yaşanan denizaltı krizine ilişkin Macron tarafından şahsına yöneltilen suçlamalara cevap verdi.

Morrison, yalan söylediği suçlamalarını reddederek, haziranda Elysee Sarayı'ndaki akşam yemeği sırasında konuyu net şekilde gündeme getirdiğini belirtti. Morrison, "Geleneksel denizaltıların stratejik çıkarlarımızı karşılamayacağını söyledim. Bu konuyu açıkça anlatma konusunda çok nettim, birlikte yemek yedik." ifadelerini kullandı.

Fransa ile yaptıkları geleneksel dizel motorlu denizaltı yapımı anlaşmasındaki gecikmelerin alternatif arayışına girmelerine neden olduğunu belirten Morrison, "Avustralya'nın savunma çıkarları önce gelmeliydi. Bu denizaltılar, Avustralya'nın ihtiyaç duyduğu denizaltılar değildi. Avustralya'nın daha azıyla yetinmesini istemedim ve her zaman nükleer enerjili bir denizaltıya sahip olma özlemimiz vardı." şeklinde konuştu.

Macron, denizaltı anlaşmasının iptali konusunda Fransa'yı önceden bilgilendirdiklerini açıklayan Morrison'un yalan söylediğini iddia etmişti.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın