KDV indirimi etiketlere yansıdı... Denetimler başladı

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla temel gıda ürünlerinde yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülen KDV oranı etiketlere yansıdı. Marketler ürünlerini indirimli fiyattan satarken, İstanbul, Bursa ve diğer illerde KDV indirimi denetimleri başladı.

KDV indirimi etiketlere yansıdı... Denetimler başladı

AA

Başkan Erdoğan, "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri" tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, "KDV Sistemini Sadeleştirme Programı" kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indirdiklerini duyurmuştu.

AA'da yer verilen habere göre, söz konusu düzenlemeyle su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir ve zeytin gibi ürünler başta olmak üzere kuru yemiş, bakliyat, sebze ve meyve, çikolata, lokum, bisküvi, kraker ve gofret gibi atıştırmalıklarda KDV oranı yüzde 1'e düşürülmüştü.

KDV indirim uygulaması, tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da da başlarken, marketlerde indirimlerin etiketlere yansıtılması için çalışmalar sürüyor.

Söz konusu ürünlerde indirimlere başlandı. Buna karşın değiştirilmemiş etiketler olsa dahi merkezi sistem sayesinde market kasalarında söz konusu ürünlerin KDV'si yüzde 1 olarak uygulanıyor.

Perakendeciler, uygulamanın Başkan Erdoğan tarafından 2 gün önce açıklanmasından bu yana müşterilerin değişimleri sorduğunu ve bugün KDV indiriminin fiyatlara yansıtıldığını görmekten memnun olduğunu ifade etti.

"KDV'DEKİ DÜZENLEME HEMEN FİYATLARA YANSITILDI"

İstanbul Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, İstanbul'daki bir markette AA muhabirine yaptığı açıklamada, KDV indiriminin hem perakendeciler hem de müşteriler için çok önemli olduğunu belirterek, kararın tüm kesimler tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.

Daha önce yaptıkları açıklamalarda yüzde 1 KDV ile alınan bazı ürünleri yüzde 8 ile sattıklarını ve bu durumun da kendilerini olumsuz etkilediğini kamuoyuna duyurduklarını anımsatan Güzeldere, çok geniş kapsamlı bir düzenleme olduğunu bildirdi.

Güzeldere, "Tüketicimizin önemli ihtiyaç malzemeleri olan temel gıda ürünlerinde geçerli bu KDV düzenlemesi, raflara hızlı bir şekilde yansıyor. Dernek olarak dün pazar olmasına rağmen geceden itibaren hemen sorumlu elemanlarımızı harekete geçirdik ve KDV'deki bu düzenlemeyi hemen fiyatlarımıza yansıttık. Kasalarımızdan da bu şekilde geçiyor." dedi.

"BİZLER DE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ"

Faruk Güzeldere, indirimli fiyatların vatandaşlara direkt yansıdığını belirterek, yumurta, makarna, pirinç, yağ, yoğurt, peynir ve süt gibi ürünlerde uygulanan indirimlere işaret etti.

İstanbul'daki yerel marketlerin hepsinde bu indirimin uygulanmaya başlandığını bildiren Güzeldere, Ticaret Bakanlığı teftiş ekipleri, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve zabıtaların rafları denetlediğini söyledi.

Güzeldere, Başkan Erdoğan'ın elini taşın altına koyarak önemli bir karara imza attığını belirterek, "Buradan çağrımız; yerel perakendeciler olarak özellikle bizlerin de destek olması, elimizi taşın altına koymamız lazım. Elimizi taşın altına koyacağız. Sürekli daha avantajlı şekilde tüketicimizin cebine yansıtmaya gayret göstereceğiz." diye konuştu.

KDV indiriminin açıklanmasından bu yana müşteri ve tüketicilerle görüştüklerini ifade eden Güzeldere, "Çok mutlu olduklarını, kararı çok olumlu karşıladıklarını ve devamını arzu ettiklerini belirtiyorlar." dedi.

"DÜN GECEDEN BERİ ETİKET DEĞİŞİMİYLE İLGİLENİYORUZ"

Etiket değişimlerinin yapıldığı Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki bir market zinciri şubesinin müdürü Nazmi Akan da KDV indiriminin etiketlere yansıdığını ifade ederek, vatandaş için kendilerinin de ellerinden geleni yaptığını söyledi.

Dün geceden beri etiket değişimiyle ilgilendiklerini dile getiren Akan, indirimleri gören vatandaşların memnun olduğunu söyledi.

"FİYATLARIN ETİKETLERE YANSIDIĞINI GÖRDÜK"

Marketten alışveriş yapan Barış Taşkın isimli vatandaş, "İnşallah bunun devamı da olur. KDV'nin diğer ürünlerde de geçerli olmasını istiyoruz. Küçük rakam da olsa bizim bütçemiz için önemli. Fiyatları indirdiklerini görüyoruz." diye konuştu.

Ayşe Balkan isimli müşteri de indirimlerden memnun olduklarını, genel olarak indirimlerin yansıdığını gördüklerini ancak bunun devamını istediklerini ifade etti.

DENETİMLER BAŞLADI

Gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesine yönelik düzenlemenin ardından zabıta ekipleri İstanbul, Bursa ve diğer illerde denetimlere başladı.

MARKET FİŞLERİ İNCELENDİ

Bağcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Güneşli Mahallesi Üsküp Caddesi üzerindeki marketlere girdi. Market içinde dolaşan görevliler, raflardan sepetlerine doldurduğu ürünleri kasaya götürdü. Ekipler, kasiyerin ürünleri okuttuktan sonra kendilerine verdiği fişte peynir, zeytin, yumurta, çay, et, süt, pirinç, bakliyat ürünleri, protein ve yağ gibi besinlerde indirim yapıldığını gördü.

Tuzla Belediyesi zabıta ekipleri, indirimin başladığı ilk gün harekete geçerek, ilçede bulunan 100'e yakın market ve bakkalda denetim yaptı. Denetimlerde gıda ürünlerine indirim yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştirildi.,


BURSA

Temel gıda maddelerinde yüzde 7'lik KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girmesiyle Bursa'da ekipler denetimlere başladı.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın