İtalya, Suriye ile Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere yaklaşık 50 milyon avro yardım yapacak

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Suriye'deki iç savaşı dikkatle takip ettiklerini, Suriye'ye ve Suriyeli mültecileri kabul eden bölge ülkelerine 45 milyon avroluk ilave yardım yapılacağını duyurdu.

İtalya, Suriye ile Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere yaklaşık 50 milyon avro yardım yapacak

AA

İtalyan Bakan'ın katıldığı "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" başlıklı 4. Brüksel Konferansı'nın Dışişleri Bakanları Oturumu'nda iç savaş meselesi ele alındı.

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda Di Maio, "İtalya, onuncu yılına giren ve son yılların en ciddi insani krizlerinden biri olan Suriye'deki çatışmanın gelişimini büyük dikkatle takip ediyor. Savaşın tükettiği ve bugün Kovid-19 yayılma riskinin giderek arttığı durumda, Suriye halkının acılarını hafifletmek, İtalya'nın kaçamayacağı ahlaki bir görevdir." ifadesini kullandı.

İtalya'nın, krize çözümün askeri seçeneklerden geçemeyeceğine ikna olduğuna dikkati çeken Di Maio, şunları kaydetti:

"İtalya, BM himayesinde ve BMGK'nin 2254 numaralı kararıyla uyumlu, kapsayıcı ve güvenilir bir siyasi sürece odaklanması gerektiğini düşünüyor. Bu çerçevede, İtalya, BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi (Geir) Pedersen'i şartsız şekilde destekliyor ve siyasi sürecin başarısı için Suriye krizine dahil olan ana aktörler arasındaki diyaloğa aktif bir şekilde destek veriyor."

Luigi Di Maio, oturumda ülkesinin Suriye'ye ve Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan bölgedeki ülkelere yönelik insani yardım faaliyetlerini desteklediğini açıkladı. Maio bu kapsamdaki ülkelere 45 milyon avroluk ilave katkıda bulunacağını duyurdu.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın