İstanbul'un Central Park'ı! Türkiye'nin en büyük millet bahçesi olacak

New York'taki meşhur Central Park'ın daha büyüğü Atatürk Havalimanı'nda yapılacak... 132 bin 500 ağaç dikilecek, yüzde 95'i yeşil alan olacak. Bakan Kurum, “Atatürk Havalimanı hiçbir şekilde imara açılmayacak, herhangi bir konut projesi, ticari ünite yapılmayacak” dedi, Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi: “Meseleniz çevre değil, başka.”

İstanbul'un Central Park'ı! Türkiye'nin en büyük millet bahçesi olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Başkent Millet Bahçesi'nde yaptığı basın açıklamasında Atatürk Havalimanı'na yönelik iddialara cevap verdi. Türkiye'nin en büyük millet bahçesini Cumhuriyet'in 100. yılına yetiştireceklerini anlatan Kurum, şu açıklamaları yaptı:

MESELE BAŞKA: "(Kılıçdaroğlu) Buraya bir kültür ve doğa projesi yapacağını açıklamıştı. Burada görüyoruz ki kendi Genel Başkanları bile söylemlerinde terse düşüyor, kendi söylemlerinde açıkçası boşa düşüyorlar. Açık ve net söylemek gerekirse, burada mesele çevre meselesi değil. Dün Gezi Parkı'nda mesele nasıl çevre meselesi, doğa meselesi değilse, açıkçası burada meselenin başka bir mesele olduğunu da net bir şekilde görüyoruz."

132 BİN 500 FİDAN: "İstanbul'da yapılacak millet bahçesi alanında dünyada sayılı yerler arasına girecek. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ilk fidanları toprakla buluşturacağız. Bu kapsamda 132 bin 500 fidan, Atatürk Havalimanı'nda yapılacak millet bahçesine dikilecek. Biz bu noktada hem çevre açısından hem doğa koruma projesi açısından projelerimizi yapmaya azimle, kararlılıkla devam edeceğiz."

YIKIM DEĞİL, İHYA: "Atatürk Havalimanı yıkılıyor diye bir algı peşindeler. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor, aksine Atatürk Havalimanı milletimize armağan ediliyor. Atatürk Havalimanı inşa ve ihya ediliyor."

TEK PİST KALACAK: "Florya tarafında denize paralel olan pist korunacak ve bu pist sivil uçuşlar ile afet zamanlarında hastaneye hizmet verecek. Alan, Florya tarafından oluşturulan koridorla 10 milyon metrekarenin üzerine çıkacak."

KATAR İDDİASI: "Burası hiçbir şekilde imara açılmayacak. Herhangi bir konut projesi, herhangi bir ticari ünite bu alana yapılmayacak. Bu noktada bu alanın Katarlılara, yurtdışındaki kardeşlerimize, dostlarımıza satılması gibi bir durum söz konusu değil."

İHALE ŞEFFAF: "İhale şeffaf bir şekilde yapılmıştır. Bu çerçevede yeterli olan firmalar katılmıştır ve en düşük fiyatı veren yüklenici, ihaleyi almıştır. İhalenin yapım rakamı 2 milyar 100 milyon TL'dir. Yani 2 milyar dolar, 5 milyar dolar, 10 milyar dolar değildir."

PROJENİN YÜZDE 95'İ YEŞİL ALAN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesine ilişkin görseller paylaştı. Bakan Kurum, "8 buçuk milyon metrekare alanın ilk etapta 5 milyon 36 bin metrekaresini yapıyoruz ki buranın da yüzde 95'i yeşil alan olacak. Çocuklarımızın oynayacağı alanlar ve bisiklete bineceği alanlar... Burada şölenler yapacağız. Gençlerimiz bu alana gelecekler hep birlikte konserler düzenleyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anacağız. Oradaki müzemizde çocuklarımız Türkiye'nin ilk havalimanındaki uçaklarımızı, oradaki pilotlarımızın hikayelerini öğrenecekler. Oradaki tüm limanlar kalıyor " dedi.

AMAÇLARI TERÖRİZMİ MEŞRULAŞTIRMAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörizmin siyaset alanına çekilerek meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Soylu, şöyle ekonuştu: "Siz kendiniz Beşiktaş'ta çınar ağaçlarını ortadan kaldırırsanız, sonra hemen bize büyük hizmetler veren Atatürk Havalimanı'nın on binlerce ağacın dikilebileceği bir alan olmasına itiraz ederseniz buna, 'Bu ne yaman çelişkidir' deriz. Şunu görüyoruz; siyaset alanına terörizm çekilerek meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Terörizm bir teröristin cenazesine sözde HDP milletvekili katılıyor ve polise taş atıyor ve bu meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Terörist milletvekili teröristin cenazesine gidebildi mi? Hayır biz buna müsaade etmeyiz. 'Hepimiz il başkanlığından geliyoruz. Ama biz çıkıp hiçbir zaman 'katil devlet' demedik. Siyasetimize anarşizm, terörizm bulaştırılmaya çalışılıyor."

Tüm Güncel haberleri için tıklayın