İsrailli gazeteciler bile isyan etti: Filistinlileri insan olarak görmüyorlar

İsrail askerlerinin katlettiği gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesinde çıkan olaylara dünyadan tepki yağdı, Haaretz'in yazarları ise polis müdahalesine ateş püskürdü.

İsrailli gazeteciler bile isyan etti: Filistinlileri insan olarak görmüyorlar

HABER MERKEZİ

İsrail askerlerinin katlettiği Filistin asıllı Amerikalı gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesinde çıkan olaylara dünyadan tepki yağdı, ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Haaretz'in yazarları ise polis müdahalesine ateş püskürdü. Gazetenin yazarlarından Gideon Levy, yazısında şu ifadeleri kullandı: "Hiçbir İsrailli cuma gecesi rahat uyumamalıydı. Polisimiz sert müdahale ekipleridir ve Filistinliler bunu uzun zamandır biliyor. İsrailliler artık şunu da anlamalı; 'Hiçbir şey o anda, ulusal bir olay sırasında saygıdeğer bir gazetecinin yattığı tabutu taşıyan insanların vahşice sopalanmasından daha kötü olamaz. İki gün önce bir Filistin cenazesinde, yarın ise İsrail'deki bir gösteride ya da sandıklarda... Başkentimizde demokrasimiz yok!"

ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Nir Hasson ise şunları kaydetti: "Dünya Akile'nin cenazesini bu görüntülerle hatırlayacak. İsrail polisi yüz yüze geldiği Filistinlileri insan olarak görmüyor. Yaşanan bu olay, İsrail polisinin kabul edilemez şekilde davrandığı olaydan yalnızca biri."

Tüm Güncel haberleri için tıklayın