Tezkere meclisten geçti mi? Irak ve Suriye tezkeresi nedir?

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM'de görüşülmeye başlandı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP başta olmak üzere muhalefetin tezkereye ret oyu vereceği açıklamasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamaların ardından Irak ve Suriye tezkeresi nedir? Tezkere meclisten geçti mi? gibi soruların yanıtları araştırılmaya başlandı. İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Tezkere meclisten geçti mi" Irak ve Suriye tezkeresi nedir"

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme tezkere süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri bugün TBMM'de görüşülmeye başlandı. Görüşmelerin başlaması ile birlikte Irak ve Suriye tezkeresi nedir? Tezkere meclisten geçti mi? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Tezkere, Türkiye'nin milli güvenliği açısından güçlü bir irade beyanıdır." dedi. İşte Irak ve Suriye tezkeresine dair tüm gelişmeler...

IRAK VE SURİYE TEZKERESİ NEDİR?

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri bugün TBMM'de görüşülmeye başlandı. AK Parti, MHP ve İYİ Parti görüşmelerde evet oyu kullanacak.

TEZKERE MECLİSTEN GEÇTİ Mİ?

Irak-Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti

Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP'nin "hayır" oylarına karşı AK Parti, MHP ve İyi Parti'nin "evet" oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı.

Türk askerinin Irak ve Suriye'deki sınır ötesi operasyonlarının süresinin 2 yıl daha uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'de görüşüldü.

Siyasi parti temsilcilerinin 20'şer dakikalık konuşmalarının ardından oylama yapıldı.

AK Parti, MHP ve İyi Parti tezkereye evet oyu kullandı. CHP ve HDP ise tezkereye karşı çıktı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP başta olmak üzere muhalefetin tezkereye ret oyu vereceği açıklamasına tepki gösterdi. Çelik, öne sürülen gerekçelerin mantıksız olduğunu söyleyerek, "Tezkere, Türkiye'nin milli güvenliği açısından güçlü bir irade beyanıdır." dedi.

Irak ve Suriye'nin kuzeyine yönelik harekat konusunda CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP'nin kararının olumsuz olduğunu açıkladı.

HDP ve Türkiye İşçi Partisi de tezkereye hayır oyu vereceğini duyurmuştu.

  • Irak ve Suriye tezkeresi
  • tezkere
  • meclis
  • tezkere metni
  • meclis milletvekili sayısı
Tüm Güncel haberleri için tıklayın