İletişim Başkanlığı yayınladı! ‘Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Devrimi' kitap oldu

Başkan Erdoğan, takdim yazısında “Türkiye, kadim kültüründen ilhamla ‘Yeşil Kalkınma Devrimi'ni tüm çalışmalarının merkezine yerleştirerek, iklim krizinin çözümünde öncü ve etkin bir rol üstlenmekte kararlıdır” dedi.

İletişim Başkanlığı yayınladı! ‘Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Devrimi' kitap oldu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, "Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Devrimi"ne özel kitap hazırladı. Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelede 2053 vizyonunun ayrıntılı şekilde anlatıldığı kitapta, ekonomik, sosyal ve çevresel iyileşmenin eşzamanlı sağlanmasını içeren sürdürülebilir kalkınma hedefleri de yer aldı. İletişim Başkanlığı'nın "www.iletisim.gov.tr/turkce/yayinlarimiz" linki üzerinden yayımlanan kitapta, "Uluslararası Süreçler ve Sürdürülebilir Kalkınma", "Yeşil Kalkınma, Yeşil Büyüme ve Yeşil Ekonomi", "Küresel Isınma, İklim Değişikliği ve Uluslararası Sözleşmeler", "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Türkiye", "İklim Değişikliği ve Türkiye" ile "Türkiye'nin 2053 Yeşil Kalkınma Vizyonu" başlıklı bölümler yer aldı.

ÖNCÜ VE ETKİN ROL

Başkan Erdoğan, kitap için kaleme aldığı takdim yazısında "Türkiye, kadim kültüründen ilhamla 'Yeşil Kalkınma Devrimi'ni tüm çalışmalarının merkezine yerleştirerek, iklim krizinin çözümünde öncü ve etkin bir rol üstlenmekte kararlıdır. Türkiye olarak, gelinen noktadaki tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına rağmen, iklim değişikliğiyle mücadeleye samimi destek veriyoruz. Tüm insanlığın ortak sorunu olan iklim kriziyle mücadelenin yine küresel işbirliği ve dayanışma esasında yürütülmesi önemlidir" ifadelerine yer verdi.

TÜM DÜNYAYA UYARI

Kitabın önsözünü kaleme alan İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, "Kısa süreli çıkarlar için yeşil kalkınma prensiplerini benimsemeyen ülkeler sadece dünyaya değil kendilerine de zarar verecektir" uyarısında bulundu. Altun, "Türkiye olarak orta ve uzun vadeli tüm kalkınma programlarımızı, uygulamalarımızı, yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde hazırlayacak ve yürüteceğiz" ifadesini kullandı.

  • cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı
  • türkiyenin yeşil kalkınma devrimi
  • kitap
  • başkan erdoğan
Tüm Güncel haberleri için tıklayın