Hepsi klon Dolly gibi... Tornacı estetiği!

Magazin dünyası estetik operasyonlarla adeta klonlandı! Aynı burun, çene ve yanak operasyonlarını yaptıran ünlüler buna bir de badem göz estetiğini ekleyince birbirinden ayırt edilemez hale geldi. Maliyeti 100 bin lirayı bulan işlemleri ve akımın psikolojik nedenlerini araştırdık.

Röportaj

YASEMİN İLAN

Sosyal medya akışında gördüğümüz kadın profilleri adeta birbirinin aynısı. Başta ünlü isimler olmak üzere paylaşılan fotoğraflara baktığımızda kişileri ayırt etmekte zorlanıyoruz. Aynı burun, yanak ve çene yapısına sahip ünlü kadın sayısı hızla artıyor.

Seda Sayan, Songül Karlı, Seren Serengil, Lerzan Mutlu ve daha bir çok isim klonlanmış gibi birbirine benziyor. Bu bir tesadüf değil, yeni bir estetik akımı! Estetisyenler sorunun asıl nedeninin, 'sosyal medyadaki filtrelerle oluşturulan yüz şeklinin gerçeğe dönüşmesini isteme arzusu' olduğunu dile getiriyor. Klonlanmış gibi aynı yüze sahip olmanın sırrı; dudak dolgusu, liplift, bichektomi (yanak inceltme), jawline dolgusu, badem göz ameliyatı ya da göz çektirme işlemlerinde gizli. Ve bu operasyonların maliyeti toplamda 100 bin lirayı buluyor.

Bu estetik akıma kapılan kadın sayısı artınca biz de merak ettik ve işin uzmanlarına bu konunun ayrıntılarını sorduk. AKŞAM Gazetesi'ne özel açıklamalar yapan Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, birbirine benzeyen kadınların psikolojisinin temelinde neler olduğunu şu sözlerle anlattı:

Estetik konusu felsefenin en önemli ana başlıklarından biriyken, estetik çirkinleşmenin, tek tipleşmenin, sıradanlaşmanın girdabına kapıldı. Sosyal medyanın özellikle resim ve video paylaşım içerikli olan, dünya dertlerinin pek konuşulmadığı herkesin neredeyse mutlu göründüğü ortamlarında çok takipçili kişilerin açtığı makyaj, estetik operasyon, güzellik kavramının cilalanması bence özellikle genç kızları hatta ergenleri ve şimdilerde artarak orta yaş kişileri fazlaca etkilemiş görünüyor. Başarı sanki takipçi sayısı, takipçi sayısı ise güzelliğin ve mutluluğun öne çıkarılmasıyla kazanılır gibi bir algı oluşturuluyor.

KENDİYLE BARIŞIK OLMAYANLAR BU AKIMDA

Bu kendiyle barışık olmayan, obsesif, çekingen ya da tam tersi fazlaca dikkat çekmek isteyen histeriyonik kişilik bozukluğu ya da narsist mükemmeliyetçileri kendi içine çekiyor. Ruhun, kişiliğin, eğitimin, insani değerlerin değil görselliğin tırmanışı bu. Bunu tehlikeli buluyorum çünkü; güzelleşmek isteği iyidir bazı kendinizde gördüğünüz kusurları düzeltmek hakkınız. Ancak herkesin birbirine benzemesi anlaşılır gibi değil. Ve bunun sonu da olmaz.

Estetik aynı uyuşturucu gibi bir bağımlılığa dönüşebilir. Tedavi dahi gerekebilir. Bu sebeple herhangi bir operasyondan sonra değil önce psikiyatriste danışılması daha olumlu etki verecektir. Bunu ciddiyetle yapan estetik cerrahlar var. Onlar bilinçli olanlar ve hastasının istekleri mantıklı değilse onu önce psikiyatrik tedaviye yönlendiriyor. Bunu yapmayanlar ise ileride ameliyat ettikleri kişilerle karşı karşıya gelip, mahkemelik oluyor. Çünkü bıçak altına yatan kişi yapılan estetik sonrası asla memnun olmuyor, sorun onun görüntüsünde değil psikolojisinde oluyor.

AKIMA 'DOLLYFACE' DİYELİM

Bir kişinin çenesi öne çıkarılıyor. Gözleri büyütülüyor, küçültülüyor, burun, dudak ve dişleri neredeyse birebir aynı 50 kişi gösterebilirim. Bu talep bile olsa şık değil. Yüzümüzün de bir kişiliği var. İnsana yüz hatları ve mimikler gerekir. Bu konuştuklarımı ekran önündeki kişiler dışında normal halk kitlesi için konuşuyorum. Özenerek yaşamak, görselliği yüceltmek sizi asla tek başına mutlu etmeyecektir. Önce insan kendiyle barışık olmayı öğrenmeli. Ünlülere bu anlamda bir şey söyleyemem, göz önündeler. Herkesin sanatı, sesi, oyunculuğu farklı. Yüzü de farklı olmalı. Bu akıma estetisyenler henüz bir isim vermemiş belki de biz bu akıma 'Dollyface' diyebiliriz. Malum 'Dolly' adı verilen koyun dünyada somatik bir hücreden klonlanan ilk hayvana verilen isimdi.

ASIL TEHLİKE: SOSYAL MEDYADAKİ FİLTRELERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRME ARZUSU

Güzellik algısının tarihin hiçbir döneminde bu kadar hızlı şekilde değişmediğini dile getiren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Özer, klonlanmış gibi birbirine benzeyen yüzler görmemizde sosyal medyanın büyük etken olduğunu dile getirdi. Özer, "Güzellik algısı nerdeyse 2 yılda bir değişmekte. 20 yıl önce estetik girişim toplumun çoğu için bir tabu iken şu anda toplumun her kesiminden ilgi görmekte. Eskiden daha çok kusurlu bir organı normalleştirmek için (aşırı kemerli bir burnun normal görünmesi, hiç memesi olmayan bir kadının meme büyütme ameliyatı istemi gibi) estetik cerraha başvuru olurken şu anda modaya uymak için daha çok başvuru olmakta" dedi. Op. Dr. Özer, "Sorunun asıl nedeni, sosyal medyadaki filtrelerle oluşturulan yüz şeklinin gerçeğe dönüşmesini isteme arzusu" diye konuştu.

TEK TİPLEŞTİREN OPERASYONLAR: TEKSAS YANAK VE BADEM GÖZ

Bu estetik akımın şimdilik bir adı olmadığını söyleyen Op. Dr. Süleyman Özer, kadınların birbirine benzemesine neden olan estetik operasyonları şu şekilde sıraladı: "Rinoplasti, dudak dolgusu, liplift, bichektomi (yanak inceltme), teksas yanak veya jawline dolgusu, badem göz ameliyatı ve ip askı ile göz çektirme. Son olarak da botoks ya da ip askı ile kaş kaldırma gibi işlemlerinin bir arada yapılması sonucu bu yüz görüntüsü elde ediliyor."

BU YÜZÜ YAPTIRMAK İSTEYENİN CEBİNDEN 100 BİN LİRA ÇIKIYOR

Birbirine benzeyen bu yüzlerin kişilere kaç liraya mal olduğunu sorduğumuz Op. Dr. Süleyman Özer, "Hastanın önceki yüzü ile istenilen yüz arasındaki farka göre ücretler değişmekle beraber; burun estetiği 20 ile 50 bin lira arası, jawline 10 ile 20 bin lira arası, badem göz ve kaş askısı da 10 ile 20 bin lira arasında fiyatlara mal oluyor. Bir de dudak dolgusu eklenirse onun için de 2 ile 4 bin lira arası fiyat ekleniyor" dedi.

'BURNUM KÜÇÜLSÜN, NEFES ALMASAM DA OLUR'

"İnsanların birbirine benzemesi çok da istediğimiz bir durum değil. Karakteristik ve ayırıcı özellikler daha dikkat çekicidir. Hastalarımıza başkasında beğendikleri estetiğin kendi yüz veya vücut hatlarına yakışmayacağını dile getiriyoruz. Buna rağmen her gün ilginç talepler ile karşılaşıyoruz" diyen Op. Dr. Süleyman Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok güzel burnu olan genç bir kadın, 'Yıllardır bu burunlayım ama modası geçti ameliyat olmak istiyorum' diye gelmişti. Tabi ki yapmadık ameliyatını. 14 yaşında oğlunu kepçe kulak ameliyatı için getiren bir anne vardı hasta ile konuştuğumda kendisinin rahatsız olmadığını söylemişti. Barbie bebeğe benzemek isteyen bir hastam olmuştu. 'Burnumu o kadar küçültelim ki nefes almasam da olur' diyen bir hastam da olmuştu."

AYNI TORNADAN ÇIKMIŞ GİBİ GÖRÜNMEK HOŞ DEĞİL

Standart güzelliğin 3 sırrı: Yanak inceltme, badem göz ve elmacık kemiği dolgusu

Kadın ya da erkek fark etmez, herkesin aynı görünüme sahip olmasını 'göz tırmalayan bir durum' olarak değerlendiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Doğan, "Estetikte bu standartlık, tabiri caizse 'aynı tornadan çıkmış' gibi görünmek hoş değil. Bizim estetik cerrahlar olarak ilk tercihimiz; yalnızca ufak dokunuşlarla orijinal görüntüyü bozmadan güzel ve doğal bir sonuç elde etmek. Zaman zaman çok değişik, gerçekle pek bağdaşmayan isteklerde bulunan hastalarla karşılaşabiliyoruz. Ya da bizim için küçük görünen kusurları kendi gözlerinde büyüten hastalar olabiliyor. Bu noktada kişinin kendi beden algısının nasıl olduğu önemli. Bu algıda herhangi bir sapma varsa, açıkçası bu hastalara genelde bir şey önermiyoruz. Çünkü problem görünenden ziyade görünmeyen kısımda oluyor" dedi.

Kadınların klonlanmış gibi birbirine benzediği bu akım için yapılan temel üç işlem olduğunu söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Doğan şunları anlattı:

"Birincisi; halk arasında "badem göz" diye de bilinen "lateral kantopeksi" ameliyatı. İkincisi; elmacık kemiği dolgusu. Üçüncüsü de "bişektomi" dediğimiz yanak inceltme ameliyatı. Standart görünen yüz profilini oluşturmak için yapılan işlemler bunlar. Lateral kantopeksi yani badem göz ameliyatında yapılan şey; alt göz kapağının kenarından kemiğe asılması. Aynı zamanda saçlı deri içinden yapılan "temporal lifting" (şakak germe) ameliyatı da benzer efekti verir. Elmacık kemiği dolgusunda; hyalüronik asit dolgularıyla elmacık kemiğinin üzerinde bir belirginlik sağlanır. Bişektomi ise ağız içinden yapılan bir işlemdir. Yanakta "fat pad" dediğimiz özel bir yağ yastıkçığı vardır. Ameliyat, o yastıkçığın belirli miktarda çıkarılması prensibine dayanır."

Tüm Güncel haberleri için tıklayın