Geri sayım başladı... Rize-Artvin Havalimanı 14 Mayıs'a hazır

Rize-Artvin Havalimanı, Başkan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçakların 14 Mayıs'ta yapacağı ilk inişin ardından törenle hizmete açılacak.

Aksam.com.tr

Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından deniz dolgusuna yapılan Türkiye'deki ve Karadeniz Bölgesi'ndeki 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin Havalimanı'nda geri sayım başladı.

Bakan Adil Karaismailoğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Denizden gökyüzüne... Rize Artvin Havalimanı 14 Mayıs'ta milletimizin hizmetinde!" ifadelerini kullandı.

2 MİLYON 800 BİN METREKARELİK DENİZ DOLGUSU

Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı'nın temeli, 3 Nisan 2017'de Başkan Erdoğan tarafından atıldı.

Deniz dolgusu üzerine yapılan projede, mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare ve toplam 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak 4,5 yılda tamamlandı.

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı deniz dolgusu, Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI, DAİMİ HAVA HUDUT KAPISI İLAN EDİLDİ

Rize-Artvin Havalimanı, uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı oldu.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 14 Mayıs'ta açılması planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nın uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespitine Pasaport Kanunu gereğince karar verildi

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI'NDA TEST UÇAĞI PİSTE İNDİ

  • Rize Artvin Havalimanı
  • 14 Mayıs
  • Başkan Erdoğan
Tüm Güncel haberleri için tıklayın