İncelikli ve derin: Güney Kore sinemasından 3 film

Güney Kore yapımlarına olan küresel ilgi, Bong Joon-ho'nun Altın Palmiye ve Oscar'larda en iyi film ödülünü kazanan hicivli Parazit filminden önce de vardı. Ancak Squid Game çılgınlığı sonrası ülke, hem filmleri hem dizileriyle adından çok daha sık söz ettiriyor. Fazla konuşulmayan ve es geçilmemesi gereken 3 Güney Kore filmini sizler için seçtik.

İncelikli ve derin: Güney Kore sinemasından 3 film

Aksam.com.tr

Belgin Özdemir

2020'nin başlarında, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho'nun 'Parazit'i, En İyi Film Akademi Ödülü'nü kazanan ilk İngilizce olmayan film olarak tarihe geçti. 1955'ten bu yana ilk kez En İyi Film kazananı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi de kazandı. Filmin başarısı Güney Kore endüstrisini tekrar ön plana çıkardı. Fakat bu başarı yeni değil... Gözden kaçmasın dediğimiz G. Kore yapımı 3 keşif filmini sizler için seçtik.

GOKSUNG/THE WAILING (2016)

Şeytanlarımız çoğaldı! İşler sarpa sardı! Peki ne yapacağız? Dünyamızın ne kadar küçük olduğu ve bir dış etkiye nasıl tepki verdiğimiz hakkında bir film Goksung. Süresi gözünüzü korkutmasın, dakikalar da film gibi öngörülemez. Gerilimi bol, kansız, gizemli ve sarsıcı bir mücevher sizi bekliyor.

SOGONGNYEO/MICROHABITAT (2017)

Çok incelikle hazırlanmış, taze ve etkileyici bir yaşam gözlemi Sogongnyeo... Genç ve güçlü bir kadının hayata karşı soğukkanlı ve basit bakış açısı, sizin de içinize bakmak için elinizden tutacak. Çağımıza zarifçe dokunan film, özellikle genç kuşağa tatlı tatlı soruyor: Nelerden vazgeçebilirsin?

BEONING/BURNING (2018)

Soru işaretleriyle aranız nasıl? Lee Chang-dong'un yönettiği Beoning, etrafındaki gizem perdesi ile daha fazla soru çıkarıyor yüzeye... Sessiz sinematografisi filmi daha da büyütüyor. Bu özel film, içinde aşk, öfke, keder saklar ve imge diliyle rahatsız eder seyirciyi.

Tükenmişliği aşmak için, ürpertici bir film: Seconds

"Hitchcock Renkli" genç kuşağı sinemaya çağırıyor

90'lardan karanlık ve cesur bir film

Tüm Güncel haberleri için tıklayın