Gebe hastalarda artış var! Bakan Koca: Hamileler aşı olmalı

Bakan Fahrettin Koca, hamilelerin koronavirüse yakalanma oranlarında artış olduğunu belirterek “Tereddüt etmeden aşılarını olmalılar” dedi.

Bilim Kurulu, koronavirüsteki gelişmeleri ele almak için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanı Koca, toplantının ardından açıklama yaptı.

KAYIPLAR YÜKSEK: Son 3 haftada vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Kayıplarımız yüksek seyrediyor. Daha üzücü olan tedbirlere uymakta gevşeklik göstermemiz.

HATIRLATMA DOZU: Aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir.

HAMİLELERE UYARI: Gebelerimizin hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar.

OKULLAR KAPANMAMALI: Okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız.

HARİTA MAVİ OLMALI: Nüfusumuz en az iki doz aşılı hale geldiğinde salgının kısır döngüsü sona ermiş olacak. 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız artık yayında. Yeni hedef haritamızın maviye dönmesinde.

AYNI GÜN 2 AŞI MÜMKÜN!

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Kovid-19 aşısı ile grip aşısının aynı gün veya bir gün aralıklı yapılabileceğini söyledi. Canlı aşılar arasında 28 gün olması gerektiğini belirten Arıca, "Kovid ve grip aşıları canlı değil" dedi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın