Fransız AFP, SİHA'ların Başkan Erdoğan'ın dış politikada elini güçlendirdiğini yazdı

Fransız Haber Ajansı (AFP), Türkiye'nin ürettiği SİHA'ların Karabağ'daki başarısına değinerek Başkan Erdoğan'ın dış politikadaki iddiasını arttırdığını yazdı. Türkiye'nin sön dönemde Suriye, Libya ve Azerbaycan'da SİHA'ları etkin bir şekilde kullandığı kaydedilirken, bu araçların geniş çaplı ihracatının planlandığı bildirildi.

Fransız AFP, SİHA'ların Başkan Erdoğan'ın dış politikada elini güçlendirdiğini yazdı

Fransız Haber Ajansı (AFP) Türkiye'nin ürettiği Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Suriye, Libya ve Azerbaycan'da son dönemde önemli askeri başarılara imza attığını ve Türkiye'nin SİHA'ların ihracatı için burada gösterilen başarılardan yararlanmayı umut ettiği yorumunu yaptı.

Euronews'in AFP'den aktardığı habere göre, askeri boyuta ilave olarak SİHA'ların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dış politikada giderek daha iddialı bir hale gelen etki alanlarını genişletme girişimlerine destek adına baskı unsuru olarak görüldüğü ifade edildi.

"KALİTE-FİYAT ANLAMINDA DÜNYADA EN İYİ"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kalite-fiyat ilişkisi açısından biz bu alanda en iyisiyiz. Dünyada çok farklı SİHA var ancak, fiyat ve özellikleri, bizimkiyle kıyaslandığında ortada büyük farklılıklar bulunuyor. Bizim özelliklerimize sahip olup, diğer ülkelerde üretilenlerin fiyatları neredeyse iki misli daha fazla." dedi.

Demir, "Dünyada lider olabileceğimiz veya yeni teknolojilerin öncüsü olabileceğimiz bu alana girmek istedik, SİHA'larımız bunun için mükemmel "diyerek görüşlerini özetledi.

TUNUS İLE 80 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Türkiye'den üretilen SİHA'ların 2016 yılından bu yana PKK ile mücadelede de kullanıldığını hatırlatan AFP, Türkiye'nin Tunus'a aralık ayında 80 milyon dolar değerinde "Anka" adı verilen SİHA'ların satışı için anlaşma imzaladığını, yine bu SİHA'ların "Bayraktar TB2" adını taşıyan farklı modelinin ise daha önce Ukrayna, Katar ve Azerbaycan'a satıldığını kaydetti.

TÜRK SİHA'LARINA İLGİ ARTIYOR

Savunma Sanayi Başkanı Demir, Asya'nın doğusu ve güneyindeki ülkelerle, Ortadoğu ülkelerinin ve hatta bazı Avrupa ülkelerinin Türk SİHA'ları ile yakından ilgilendiğini ve temsilcilerini görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gönderdiklerini bildirdi.

ABD'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi aldığı gerekçesiyle Türkiye için aldığı yaptırım kararı listesinde Savunma Sanayi Başkanı Demir'in de isminin yer aldığı kaydedilen analizde, Demir'in bu yaptırımları etkisinin sınırlı olacağı ve savunma sanayi alanında önemli başarılara imza atan Türkiye'yi engellemeye çalışanların olduğu yolundaki görüşlere de yer verildi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın