Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri hangi kanalda? Elmalı Güreşleri canlı nasıl ve nereden izlenir?

Antalya'nın Elmalı ilçesinde bu yıl 669'uncusu düzenlenen Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başladı. Elmalı Güreşleri canlı nasıl ve nereden izlenir? Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri hangi kanalda? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. Kovid-19 tedbirleri altında gerçekleştirilen organizasyonda, sporcuların mücadelelerinden bir gün önce PCR testleri yapıldı. 15 bin kişilik Recep Gürbüz Stadı'na kapasitenin üçte biri oranında seyirci alınacak..

Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri hangi kanalda" Elmalı Güreşleri canlı nasıl ve nereden izlenir"

Antalya'nın Elmalı ilçesinde bu yıl 669'uncusu gerçekleştirilen Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başladı. İlk gün alt boyların mücadele ettiği güreşler, 5 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek. Elmalı Güreşleri canlı nasıl ve nereden izlenir? Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri hangi kanalda? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. İşte tüm merak edilenler...

ELMALI GÜREŞLERİ CANLI NASIL VE NEREDEN İZLENİR?

1352 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan 669. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri, Antalya'dan canlı yayınla 4-5 Eylül'de DMAX'te izlenebilecek.

ELMALI'YA AHMET TAŞÇI VE ORHAN OKULU DAMGASI

Elmalı güreşlerine son dönemde Türk yağlı güreşinin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı ve Kırkpınar başpehlivanlığını 2015 ile 2018'de iki kez kazanarak Antalya'nın gururu olan Orhan Okulu damgasını vurdu.

Ahmet Taşçı, Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri'nde üst üste 5 kez kazanarak rekor kırarken, Orhan Okulu ise 6 kez üst üste başpehlivan olarak rekoru eline geçirmeyi başardı.

ELMALI'NIN ÖNEMİ

Bazı tarihi kaynaklara göre ilk Alperenlerin bölgeye yerleşmesiyle Türk ve Müslümanların çoğalıp kök saldığı Antalya'nın Elmalı ilçesi, ata sporu güreşin ilk müsabakalarının yapıldığı yer olarak da kayıtlardaki yerini alıyor.

Tarihi kaynaklardaki bilgiye göre Elmalı, amacı sağlıklı, sportmen ve ahlaklı bir nesil yetiştirmek olan yağlı güreş geleneğini en iyi sürdüren bölgeler arasında bulunuyor.

Organizasyonun bir başka yönü de yöre halkının maddi ve manevi desteği ile yine yöre halkına fayda sağlayacak eserlerin yapılmasına katkı sağlanması. Tespitlere göre, Elmalı'da son otuz yılda güreş gelirleri ile Elmalı Lisesinin birinci katı, Elmalı Devlet Hastanesi, Elmalı içme suyuna yardım, spor tesisleri ve Elmalı Müzesi'nin yapımı için maddi kaynak sağlandı.

Kovid-19 salgınına kadar kültür ve sanat şenlikleri olarak süre gelen Elmalı güreşleri, bir eğlence ve festival havasında geçiyordu. İlçe halkı ve köylerden gelenler, özellikle 1975'li yıllara kadar Mehter Takımı ve seyirlik oyun olan "Hart Hart Deveyi" izlemek için Cumhuriyet Meydanı'nı doldururdu. Güreşlerin başlangıcından bir hafta öncesinde sempozyumlar, sergiler düzenleniyor ve güreş günlerinden birkaç gün öncesi akşamları sanatçılar davet edilerek halk konserleri veriliyordu.

  • Elmalı Güreşleri canlı
  • Elmalı Güreşleri izle
  • Elmalı Güreşleri 2021
  • Elmalı Güreşleri hangi kanalda
  • Elmalı Güreşleri canlı yayın
  • Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri
Tüm Güncel haberleri için tıklayın