Diplomasi trafiği hızlandı: Mısır ile hangi adımlar atılacak?

Doğu Akdeniz'de Türkiye adına diplomasi trafiği hızlandı. Mısır Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyet bu hafta Mısır'a gidecek. Peki, Mısır ile hangi adımlar atılacak? İşte ayrıntılar...

Türkiye ile Mısır diplomasisi hız kazandı. İlişkilerin normalleşmesi sürecinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyet bu hafta Mısır'a gidecek. Bakan düzeyinde yüz yüze görüşme için takvim de belirlenecek toplantıdan sonraki ilk adım karşılılık büyükelçi ataması olacak.

TRT Haber'in haberine göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyetin bu hafta Mısır'a gitmesi bekleniyor.

Tüm gözler Sedat Önal'ın temaslarında olacak. İki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için atılacak adımlar o görüşmede ele alınacak.

Taraflar beklentilerini ilk ağızdan birbirlerine iletecek. Ayrıca Bakan düzeyinde yüz yüze görüşme için takvim de belirlenecek.

MISIR İLE HANGİ ADIMLAR ATILACAK?

Görüşmelerden sonraki adım karşılıklı büyükelçi ataması olacak. İlişkiler normalleşirse iki ülke arasında bir deniz yetki anlaşması imzalanması da gündeme gelebilecek.

Mısır şu ana kadar başka ülkelerle de deniz yetki anlaşmalarına imza attı. Ancak o anlaşmalarda Türkiye'nin ilan ettiği sınırlarını dikkate aldı.

MECLİS'TEN DE HEYET GİDECEK

İlişkiler normalleşirse karşılıklı ticaretin artırılmasına yönelik adımlar da atılacak.

Meclis'te de Mısır'la yeni dönem için kapı aralandı. Mısır Temsilciler Meclisi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında Parlamentolar Arası Dostluk Grubu kuruldu.

Mısır'a bu ay içinde Meclis'ten de bir heyet gidecek.

  • mısır türkiye ilişkileri
  • mısır türkiye son dakika
  • mısır türkiye diplomasisi
Tüm Güncel haberleri için tıklayın