Çay hasadı bitti, vakalar düşüşte

Doğu Karadeniz'de çay hasadıyla birlikte nüfus katlandı, 4 hafta vakalarda Rize başı çekti. Hasadın bitmesiyle tersine göç risk haritasına da yansıdı. Geçen ay 653.10 olan vaka oranı 399.29'a geriledi.

Çay hasadı bitti, vakalar düşüşte

Rize'de vakalar düşüşe geçti. Çay göçü ile gelenlerle nüfusun ikiye katlandığı Rize, Türkiye'de 4 hafta süreyle en çok vaka görülen kent oldu. Çay hasadında sona gelinmesi, okulların açılması ile bu kez büyükşehirlere tersine göç başladı. Nüfusu normale dönmeye başlayan kentte geçen ay 653.10 olan vaka oranı bu hafta 399.29'a geriledi.

HASTALAR 30 YAŞ ALTINA İNDİ

Rize Valisi Kemal Çeber, kentin Türkiye normallerine dönmeye başladığını dile getirerek, "Turizm hareketliliği, çay sezonu, memleketine gelen insanlar, yaylaların yoğunluğu, düğünler ile 4 hafta zirvede kaldık, ancak şimdi normale dönmeye başladık. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Rize'de vaka yoğunluğunun düşmeye devam ettiğini göreceksiniz" diye konuştu. Rize'de hastanelerde yoğunluğun devam ettiğini söyleyen Çeber, "Aşılamada birinci doz aşıda 240 bin, ikinci doz aşıda 214 bin seviyelerine ulaştık. Birinci dozda yüzde 80'leri geçtik. İkinci dozda da yüzde 72'ler civarına ulaştık. Aşı stoklarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Hastanelerimizde yoğunluk devam etmesiyle beraber, sağlık hizmetinde sorun yaşayan vatandaşımız bulunmuyor. Vakalarımızın yaklaşık yüzde 50'si 30 yaş altı" dedi.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın