Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi: Bir ilke imza atıyoruz

Son Dakika Haberleri..Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Ülkemiz, halihazırda dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor. Hava savunma muhribimiz TF-2000'in ihalesine de yakında çıkıyoruz' ifadesinde bulundu.

Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi: Bir ilke imza atıyoruz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk'un Hizmete Giriş Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "3 savaş gemimizi aynı anda inşa ederek bir ilke imza atıyoruz" dedi.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Ufuk Gemimizin Milli İstihbarat Teşkilatı'na hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye gerçekleştirdiği savunma sanayi alımları sayesinde, bölgesinde oyun kuran bir ülke konumuna ulaştı. Masum ve mazlum halklar arasında umut haline geldi. Türkiye bunları savunma sanayisinde elde ettiği gelişime borçludur. İnsansız Hava araçlarından gemilerimize kadar, milli olarak geliştiriyor ve kullanıyoruz.

Stratejik konuma dikkat çektiler: Türkiye'ye ihtiyacımız var

Savunma sanayi ihracatımızın bu yıl sonunda 4 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Araştırma geliştirme yatırımlarımızı artırarak, yüksek teknoloji gerektiren sistemlere ağırlık veriyoruz. Bir yandan da gözümüz uzayda. Gerek fırlatma sistemleri, gerek uydu sistemleri olmak üzere, gözümüz yükseklerde.

Mavi vatanın güvenliği için milli gemilerimizi kendimiz üretebiliyoruz. Bu konuda yüzde 70 yerlilik oranına ulaştık. Ayrıca envanterimizde bulunan birçok deniz aracımız son teknoloji eklenerek restore ediliyor.

ABD EastMed'den desteğini çekmişti! Miçotakis'ten şaşırtan açıklama!

10 ÜLKE ARASINDA YER ALIYORUZ

Ülkemiz hali hazırda bir savaş gemisini milli olarak hazırlayabilen 10 ülke arasında yer alıyor. Bu başarıda bakanlıklarımızın ve savunma sanayi başklanlığımızın yanı sıra Genel Kurmayımızın, kobilerimizin üniversitelerimizin büyük payı vardır. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Pakistan'da "ilk ulusal güvenlik politikası" tanıtıldı! Dikkat çeken Türkiye detayı

Kendi ihtiyacımızın dışında başka ülkelere de botlar yapıyoruz. şimdiye kadar 25 ülkeye 180 platform ihrcat ettik.

Dikey atım sistemini bugüne kadar dışarıdan alıyorduk, artık ve milli olarak kendimiz üretiyoruz. Atmaca gemi savar füzemiz, radarlarımız, savaş yönetim sistemlerimizi artık kendimiz tasarlayıp üretiyoruz.

Tatar'dan 'Eastmed' açıklaması: Gerçekçi bir proje değildi

BİR İLKE İMZA ATIYORUZ

Yeni tip denizaltılarımızla, denizde çok daha güçlü ve caydırıcı olacağız. 3 uçak gemimizi aynı anda inşa ederek bir ilke imza atıyoruz.

>>>>>>>Diğer sondakika haberleri için tıklayınız
Tüm Güncel haberleri için tıklayın