Bakan Yardımcısı Birpınar: Şehrin en büyük ormanı olacak

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin temeli yarın atılacak. İstanbul'un Fethi'nin 569. yıl dönümünde yapılacak ilk fidan dikim töreni öncesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar AKŞAM TV'ye açıklamalarda bulundu. Gençlerin daha fazla yeşil alan talep etmeleri gerektiğini söyleyen Birpınar, “Temeli atılacak Millet Bahçesi her türlü canlının yaşayabileceği, şehrin en büyük ormanı olacak.” dedi.

İstanbul'un Fethi'nin 569. Yıl dönümün Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde yüzbinlerin katılımıyla kutlanacak. 29 Mayıs Pazar günü Başkan Erdoğan'ın katılacağı kutlamalarda Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin ilk fidan dikimi de yarın yapılacak. Büyük şölen öncesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar AKŞAM TV'ye açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi'nin Türkiye'nin en kıymetli alan olarak da en büyük millet bahçesi olacağını, imara açılması gibi bir durumun olmadığını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, "İstanbul'un nefes alabileceği içerde çiçeklerin ve her türlü canlının yaşayabileceği onlarında yuvası olabileceği bir yer olacağını düşünüyorum. Bu manada insanoğlu sadece kendini düşünüyor. Ama bütün canlılarında nefes alabileceği hatta yer altı sularının ve toprağın yağmurla buluşacağı yepyeni bir alan olacak." İfadelerini kullandı.

"ŞEHRİN EN BÜYÜK ORMANI OLACAK"

Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu alan hakkında zeminin betondan kurtarılarak toprağa ve yeşil alana kavuşturmayı istediklerini belirten Birpınar, "Önümüzdeki 50-60 yılda burayı tanıyamayacaksınız. Burası aslında şehrin en büyük ormanlarından bir tanesi olacak. İnşallah o günleri görenlerde bu hizmetleri yapanlara teşekkür ederler." dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda da böyle yerlerin sayısının arttırılması gerektiği söyleyen Birpınar , "Burada gerçekten emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a ve Sayın Murat Kurum ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Burası dünyadaki en güzel örneklerden birisi olacak. Yurtdışından gelen birçok misafirimize örnek gösterebileceğimiz kıymetli bir iş olacak." diye konuştu.

Birpınar sözlerini şöyle tamamladı; "Ve buradan gençlerimize şunu söylüyorum, daha fazla millet bahçesi ve yeşil alan talep edin. Hem devletten hem belediyelerden. Çünkü bunu yapmazsak uzun sürede yaşanacak bir dünya olmayacak. Başka gidecek bir yerimizde yok. Yani B planımız maalesef yok."

  • millet bahçesi
  • atatürk havalimanı
  • yeşil alan
Tüm Güncel haberleri için tıklayın