Avrupa ve Asya'da kuş gribi salgını büyüyor

Kuş gribi salgını büyüyor. Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanı bulunan çiftlikteki tüm hayvanlar itlaf edildi. Avrupa da tedbirleri artırmaya başladı.

Avrupa ve Asya'da kuş gribi salgını büyüyor. Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanı bulunan çiftlikteki tüm hayvanlar itlaf edildi. Avrupa da tedbirleri artırmaya başladı.

Dünya kovid-19 salgınıyla mücadeleyi sürdürürken, kuş gribi vakaları da artmaya başladı. Özellikle Asya ve Avrupa'da ciddi vaka artışları var. Kuş gribi, önceki salgınlarda on milyonlarca kümes hayvanının itlaf edilmesine yol açmıştı. Bu yıl da tehlike büyüyor. Zira kuş gribinin bazı türleri hayvanlardan insanlara da geçebiliyor. Bu nedenle hem halk sağlığı uzmanları, hem de kümes hayvancılığı endüstrisi alarmda. Çünkü vaka artarsa tesislerde toplu itlaflar gündeme gelecek.

Çin, bu yıl şu ana kadar 21 insan enfeksiyonu bildirdi. Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanı barındıran bir tesiste virüs tespit edildi. Hayvanların tamamı itlaf edildi. Japonya'nın kuzeydoğusunda da bir çiftlikte ilk salgın bildirildi.

Avrupa da alarmda. Norveç'te bir bölgede 7 bin kuştan oluşan bir sürüde salgın tespit edildi. Belçika'da bir yabani kazda virüsün çok bulaşıcı türü bulundu. Kümes hayvanlarının içeride tutulması emredildi. Hollanda ekim ayında, Fransa ise bu ayın başında benzer kararları harekete geçirdi.

Salgınlar genellikle sonbaharda ortaya çıkıyor ve göçmen kuşlarla yayılıyor. Kuş gribi, kanatlı ürünlerinin yenmesi yoluyla bulaşmıyor. Ancak canlı hayvanlarla temasla insanlara geçebiliyor.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın