Almanya Başbakanı Merkel: 'Yerel personel ve ailelerine 31 Ağustos'tan sonra da yardım edilecek'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'Henüz tüm ayrıntıları bilmiyoruz ancak teröristler ülkeden ayrılmayı umarak havalimanı kapılarının dışında bekleyen insanları hedef aldı. Bu insanlar güvenlik ve özgürlük istiyorlardı ve bu nedenle bu çok alçakça bir saldırıdır.' diyerek Almanya'nın 31 Ağustos'tan sonra da Afganistan'dan ayrılmak isteyen yerel personel ve ailelerine yardım etmeye çalışacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel: 'Yerel personel ve ailelerine 31 Ağustos'tan sonra da yardım edilecek'

AA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin 31 Ağustos'tan sonra da Afganistan'dan ayrılmak isteyen yerel personel ve ailelerine yardım etmeye çalışacağını söyledi.

AA'nın aktardığı habere göre, Merkel, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Dünya Bankası (WB) ve Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) üst yöneticileriyle buluşmasının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Merkel, Afganistan'da Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın bulunduğu bölgede meydana gelen patlamayı kınayarak, "Henüz tüm ayrıntıları bilmiyoruz ancak teröristler ülkeden ayrılmayı umarak havalimanı kapılarının dışında bekleyen insanları hedef aldı. Bu insanlar güvenlik ve özgürlük istiyorlardı ve bu nedenle bu çok alçakça bir saldırıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Alman Şansölyesi, Kabil'deki saldırıların intihar bombacıları tarafından düzenlendiğini değerlendirdiklerini vurguladı.

Almanya'nın Afganistan'dan tahliye uçuşlarının bugün sona ereceğine işaret eden Merkel, "31 Ağustos'tan sonra da Afganistan'dan ayrılmak isteyen yerel personele yardım etmeye çalışacağız." dedi.

Merkel, yerel personele söz konusu yardımın sağlanması için Almanya Dışişleri Bakanlığının Taliban ile görüşmeler yaptığını sözlerine ekledi.

Alman Başbakanı, 28-30 Ağustos'ta İsrail'e yapacağı ziyaret Afganistan'daki gelişmeler nedeniyle iptal edilmişti.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın