AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Milletimizin mesajı büyük bir nimet

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. 31 Mart'ta düzenlenen seçimlere ilişkin konuşan Ömer Çelik, 'Milletimizin mesajı büyük bir nimettir. Millet eksenli siyaseti güçlü siyasete dönüştürmeye devam edeceğiz.' dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Milletimizin mesajı büyük bir nimet

AA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "4,5 yıldan daha fazla bir zaman için Türkiye'nin önünde bir seçim gündemi yok. Bu sürede hem iç politikada hem dış politikada güçlü bir siyaset oluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Çelik, parti genel merkezinde toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kuruluna (MYK) ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, milletin sandık yoluyla verdiği mesajın önemli bir yol gösterici olduğunu ve bu mesajı hürmetle karşıladıklarını vurguladı.

Bu mesajın en kapsamlı şekilde değerlendirileceğini ifade eden Çelik, bu çalışmaları, il, ilçe, mahalle bazlı yürüteceklerini ve vatandaşın mesajlarının AK Parti siyasetine yön göstermeye devam edeceğini ifade etti.

Çelik, demokratik bir tutumla, demokrasiyi korumaya, güçlendirmeye, milletle aynı istikamet doğrultusunda hareket etmeye verdikleri önemi bundan sonra devam ettireceklerinin altını çizerek "Farklı toplumsal kesimlerin verdiği mesajlar var. Bu mesajlar yerli yerine oturtulacak, doğru bir şekilde değerlendirilecek, AK Parti genel merkezinden, bütün yetkili kurullarımızdan başlayarak, illerde, ilçelerimizde en ufak birimlere kadar bütün siyaset tarzımıza sirayet edecektir." diye konuştu.

"MİLLET EKSENLİ SİYASET' SİYASİ HAREKETİMİZİN İLİKLERİNE İŞLEMİŞTİR"

AK Parti Sözcüsü Çelik, milletin verdiği desteğin yanında uyarılarına, eleştirilerine ve itirazlarına da müteşekkir olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bizim daha doğrusunu yapmamız için en büyük yol göstericimiz, pusulamız olmaya devam edecektir. Burası milletin kurduğu bir partinin genel merkezidir ve gereği ona göre yapılacaktır. Bütün birimlerimiz çalışmalarına bu çerçevede başlamıştır. Bu MYK'da da Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın verdiği mesaj; milletin talebi doğrultusunda, millet eksenli siyaseti yeni dönemde daha da güçlendirmek için yapılması gerekenlerin hepsinin ele alınması, özeleştiriden başlayarak bütün verilen mesajların doğru bir şekilde değerlendirilmesi şeklindedir.

Genel Başkan'ımızın, Cumhurbaşkanı'mızın her zaman vurguladığı 'millet eksenli siyaset' bizim siyasi hareketimizin iliklerine işlemiştir, DNA'sı olmuştur, bundan sonrasında böyle olmaya devam edecektir."

"YENİ ANAYASA, GELECEK NESİLLERE BORCUMUZDUR"

Türkiye'nin seçim sürecini tamamladığına işaret eden Çelik, "Dolayısıyla 4,5 yıldan daha fazla bir zaman için Türkiye'nin önünde bir seçim gündemi yok. Hem iç politikada hem dış politikada güçlü bir siyaset oluşturmaya devam edeceğiz. Millet eksenli bu siyaseti, Türkiye'nin daha iyi noktalara gelmesi, daha güçlü etkiler ve tesirler yaratabilmesi için güçlü bir siyasete dönüştürmeye devam edeceğiz." dedi.

Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Demokratik reformlar, her zaman gündemimizde olacak. Sistemde aksayan yerlerin düzeltilmesi bakımından bu reformlar yapılacak. Yeni Anayasa, gelecek nesillere borcumuzdur, bununla ilgili çalışmalar yapılacak. Farklı toplumsal kesimlerin durumlarının iyileştirilmesine dönük olarak uyguladığımız güçlü ekonomik programın sonuçlarını aldıkça, onların durumlarının iyileştirilmesine dönük adımlar atmaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinin yeniden ihya edilmesi, oradaki hayatın tamamen normale dönmesi, yaraların sarılması en önemli gündemimiz olmaya devam edecek."

Bölgesel ve küresel gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en önemli gündem maddesinin Gazze olduğunu, terörle mücadelenin de asli gündemleri olmaya devam edeceğini söyledi.

"SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARINI TEBRİK EDİYORUZ"

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Bütün partilerden seçilen belediye başkanlarını tebrik ediyoruz ve onların milletimiz için hayırlı işler üretmesini temenni ediyoruz. Milletimiz için yapacakları hayırlı işlerde onlara destek olacağımızı buradan net bir şekilde ifade etmek isterim. Tabii demokratik yolla, meşruiyet içinde seçilmiş olmak son derece önemlidir, kıymetlidir. Bu çerçevede doğru işlere imza atmaları, millet iradesinin hakkını vermeleri anlamına gelecektir." ifadelerini kullandı.

MYK'nin Seçim İşleri Başkanlığı, Yerel Yönetimler Başkanlığı, Strateji Heyeti Başkanlığının sunumları çerçevesinde, bütün boyutlarıyla seçim süreci ve seçim sonuçlarını ele almaya devam ettiğini aktaran Çelik, bütün birimlerin de öncelikli gündeminin bu olduğunu, bu konuda raporlar oluşturulacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını dile getirdi.

"İNSANLIK TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK SOYKIRIM VE KATLİAMLARDAN BİRİ"

AK Parti Sözcüsü Çelik, açıklamasında, Gazze'de yaşananlara da dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Gazze'de Şifa Hastanesi'nin etrafında bulunan ölü insan bedenleri, cesetler İsrail'in gerçekleştirdiği soykırımı bir kere daha, net bir şekilde göstermiştir. Bu, insanlık tarihinin gördüğü en büyük etnik temizlik, soykırım ve katliamlardan bir tanesidir. Bunu bir kere daha lanetliyoruz ve bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararının uygulanması ve Uluslararası Adalet Divanı'nın istediği ek tedbirlerin hemen harekete geçmesi gerektiğini bir kere daha ifade ediyoruz."

Sandıklara gidip oy kullanarak demokrasiye güç veren, oyların hatasız sayılması için sandık başlarında bekleyen bütün partilerden vatandaşlara da teşekkürlerini ileten Çelik, kazananın 85 milyon vatandaş, demokrasi olduğunu kaydetti.

SORU-CEVAP

AK Parti Sözcüsü Çelik, bir gazetecinin, "Van'da yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmeniz ne olur?" sorusu üzerine, bu konunun, il seçim kurulunun takdirinde ve yasal mevzuatla ilgili olduğunu belirtti.

Çelik, memnu hakların iadesi konusunda gereken şartların yerine gelmemesi sebebiyle İl Seçim Kurulunun böyle bir kararı aldığını dile getirerek şunları söyledi:

"Bu, siyasi alanın müdahale ettiği, hükümet alanının müdahale edebileceği bir alan değil. Burada İl Seçim Kurulu yetkili daha sonra da YSK en nihai karar merci olarak yetkili. İtiraz edeceklerse yapacakları itiraz mekanizmaları bellidir. Demokratik tepkimizi gösterelim deniliyor, sonra sokaklar yakılıp yıkılmaya başlanıyor ve polise saldırı oluyor. Demokratik tepkiyi göstermek herkesin hakkıdır ama bunu şiddet olaylarına dönüştürmenin demokrasiyle bir bağı yoktur."

"MYK'DE SADECE SEÇİM GÜNDEMİ DEĞERLENDİRİLDİ"

"Bugünkü toplantıda kongre süreci ele alındı mı? MYK'de bir değişiklik bekleyelim mi?" soruları üzerine Çelik, MYK'de sadece seçim gündemi değerlendirildiğini, bununla ilgili herhangi bir şekilde bir kongre sürecinin ya da başka bir şeyin konuşulmadığını belirtti.

Çelik, "Muhalefetten erken seçimle ilgili bazı çağrılar geliyor. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?" sorusu üzerine, bu çağrıların mantığının olmadığını, genel seçimin 14 Mayıs-28 Mayıs 2023 sürecinde yapıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 5 yıllık yetki sahibi ve kalan dönemde de 4,5 yıldan fazla sürenin olduğunu hatırlattı.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın