AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 149,6 milyon avro destek sağlayacak

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin yaklaşık 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını belirterek, sığınmacıların kira, ulaşım, gıda, ilaç ve fatura gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için 150 milyon avro ilave kaynak sağlamaya hazırlanıyor.

AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 149,6 milyon avro destek sağlayacak

AA

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için yürütülen programa yaklaşık 150 milyon avro ilave kaynak sağlamaya hazırlanıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, AB Konseyi, üye ülke temsilcilerinin Birliğin 2021 bütçesinde değişikliğe giderek Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara ilave insani destek sağlanmasına onay verdiğini açıkladı.

Açıklamada, Türkiye'nin yaklaşık 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı anımsatılarak, sığınmacıları desteklemek için AB bütçesinden 149,6 milyon avro ilave fon aktarılacağı kaydedildi.

Söz konusu kaynakla Türkiye'deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardım (SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızılay Kart'ların finanse edileceğine işaret edilen açıklamada, programla Türkiye'deki 1,8 milyon sığınmacının kira, ulaşım, gıda, ilaç ve fatura gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için aylık nakit transferi sağlandığı anımsatıldı.

Açıklamada, SUY'un AB tarihindeki en büyük insani yardım programı olduğu belirtildi.

Söz konusu desteğin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da onaylanması gerekiyor.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın