3. doz BioNTech aşı Bilim Kurulu'nda

3. doz BioNTech aşı Bilim Kurulu'nda. Bilim Kurulu bugün toplanıyor, toplantıdan üçüncü doz BioNTech konusunda karar çıkması bekleniyor. Bakan Koca, “12 yaş altına aşı düşünmüyoruz, okullarda vaka oranı çok yüksek gözükmüyor” dedi.

Meclis'te basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Turkovac'taki son durumla ilgili, "İhtiyaç olan 3 bin gönüllünün 1000'i şu anda tamamlandı. Vatandaşları gönüllü olmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu. Koca, 3. doz BionTech aşısının gerekli olup olmadığıyla ilgili soruya da "Bilim Kurulu'nun gündem konusu olacak. Orada ne zaman kimlerden başlayarak yapılması gerektiği tartışılır Bilim Kurulu'ndan sonra açıklamayı yapmış oluruz" cevabını verdi.

OKULLARDA PCR'A DEVAM

Koca, "Okullarda PCR taraması sonuçlarıyla ilgili de, "Tarama sonuçları çıktı. Belli aralıklarla devam etmek istiyoruz. Taramalarda toplumda farklı olarak okul dönemindeki çocuklarda oranın çok yüksek olmadığını gördük. Tedirgin olunacak bir durumun olmadığını söyleyebilirim" dedi.

SMA TARAMASI OLACAK

Koca, SMA taramasıyla ilgili de "Devletimiz bütün imkanlarını seferber ediyor. Bu hastalarımızı erken dönemde tanımak istiyoruz. Evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz tüm Türkiye'de çok yakında başlamış olacağız. Test için ihalesi başladı. Önümüzdeki haftalar bitmiş olur. Tüm Türkiye'de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak" diye konuştu.

Tüm Güncel haberleri için tıklayın