Yabancı fonlar fırsatı gördü, projeleri tek tek geziyorlar

Son birkaç yılda gayrimenkul fiyatlarının dolar bazında düşüş göstermesi, yabancı fonların yönünü Türkiye'ye çevirdi. Eraslan, “Fonlar sahada tek tek projeleri tespit edip temasa geçiyorlar” dedi

Yabancı fonlar fırsatı gördü, projeleri tek tek geziyorlar

Türkiye gayrimenkul pazarına yabancı fonların ilgisi artıyor. Son birkaç yılda gayrimenkul fiyatlarında dolar bazında yüzde 50’ye varan oranlarda düşüş yaşandığına dikkat çeken İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, Türkiye’deki bu fırsatı yabancı fonların da gördüğüne dikkat çekti. Eraslan, “Fonlar bu durumu fırsata çevirmek istiyor. Sahada tek tek projeleri tespit edip temasa geçiyorlar” dedi. Türkiye’de Kuzey Amerika ve Asya Pasifik ülkelerinden ilginin olduğunu belirten Eraslan, kimi fonların da yerel ortakla pazara giriş yapmak istediklerini dile getirdi. 

FONLARDA %42 BÜYÜME 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) verilerine göre Türkiye’deki fonların büyüklüğünün 245 milyar lira olduğunu ve yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 42’lik bir büyüme yaşandığını belirten Eraslan, “Bunların 116 milyar lirası bireysel emeklilik fonları, 97 milyar lirası yatırım fonu, geriye kalan kısım ise portföydeki şirketler tarafından sürdürülen özel portföy yönetimi faaliyeti kaynaklı. Yatırım fonları grubunda yer alan gayrimenkul yatırım fonları (GYF) da önemli gelişim gösterdi. 2.5 yıllık geçmişi olan gayrimenkul yatırım fonlarının sayısı 34, büyüklüğü ise 5.5 milyar lira. Bizim gayrimenkul fonu pazarında payımız ise yüzde 30” dedi. İş Portföy olarak yeni yatırımlara sıcak baktıklarını belirten Eraslan, “Kat mülkiyeti kurulmuş, merkezi lokasyonda olan projelerle ilgileniyoruz” dedi.

4+1’LER 5 MİLYON DOLAR

Aremas Gayrimenkul Genel Müdürü Vedat Arslan projeden TL cinsinde ve faizsiz vade imkanı olduğunu söyledi. Projede 1+1’ler 647 bin dolardan başlıyor. 4+1’ler ise 5 milyon dolar. 

QUASAR’DA 196 BAĞIMSIZ BİRİM 

‘İş Portföy Quasar GYF’ hakkında bilgi veren İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Emrah Yücel, yaklaşık 5 ay önce Quasar projesini portföylerine kattıklarını söyledi. Mecidiyeköy’deki tarihi likör fabrikası arazisinde yükselen Quasar’ın satışına 2013 yılında başlanmıştı. Konut, home ofis ve ofislerin yer aldığı projede 257 bağımsız birimden 196’sını aldıklarını belirten Emrah Yücel, projedeki birimlerin değerinin toplam  1.17  milyar lira olduğunu sözlerine ekledi. 

AVRUPA VE AFRİKA’DAN İLGİ VAR

Projenin yeni dönem satışı için Aremas Gayrimenkul ve  Jones Lang LaSalle (JLL)  ile anlaşma yapıldı. JLL Sermaye Piyasaları ve Konut Yatırımları Direktörü Gün Gökkaya Türkiye’nin gayrimenkul yatırımları ve sermaye piyasaları açısından çok cazip bir noktada olduğunu belirterek, “Avrupalı yatırımcılardan ve Ortadoğu ile Afrika bölgesinden ve Azeri yatırımcılardan ilgi görüyoruz” dedi.  

Tüm Emlak haberleri için tıklayın