Alman ve İngiliz de Türkiye'de 'ev'lendi

Yabancılara yapılan konut satışı 46 bine yaklaştı. Konutta Irak, gayrimenkulde Mısır başı çekerken, Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri de ev alımında atağa geçti. 

Alman ve İngiliz de Türkiye'de 'ev'lendi

Türkiye’de geçen yıl yabancılara toplam 45 bin 967 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 14.7’lik bir artış sağlandı ve yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı yüzde 2.9’dan yüzde 3.4’e yükseldi. Yabancıya konut satışında Avrupa ülkelerinin yükselişi dikkat çekti. EVA Gayrimenkul Değerleme de, yabancıların geçen yıl Türkiye’deki gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2018’de 6.5 milyon metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2019 yılında 10.8 milyon metrekareye ulaştı.

YÜZÖLÇÜMÜ BAZINDA HESAP

Geçen yıl Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış adedinde Irak ilk sırayı aldı. Irak’ı İran, Rusya, Suudi Arabistan, Afganistan, Kuveyt ve Almanya takip etti. 2019’da  yabancıların toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde ise, ilk sırada Mısır yer alıyor. 2018’in birincisi Ürdün’ün yerini alan Mısır’ı da Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Irak, Katar, Yemen, Almanya, Filistin ve İngiltere takip ediyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İL İSTANBUL

2019’da yatırım için İstanbul’u tercih edenler arasında ilk sırayı Irak aldı. Vatandaşlık edinimi için İstanbul’da yapılan yatırım sıralamasında da Irak yine ilk sırada. İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde ise Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü ilk üçte.

MANİSA VE KONYA’DA GAYRİMENKUL YATIRIMI

Yabancıların konut alımında en çok tercih ettikleri il İstanbul olurken, megakenti Antalya, Ankara, Bursa, Yalova ve Sakarya izledi. Yabancıların gayrimenkul yatırımlarında da en çok tercih ettiği il İstanbul olurken, megakenti Manisa, Konya, Antalya, Muğla, Sakarya, Kocaeli, Afyonkarahisar ve Edirne izledi.  

Tüm Emlak haberleri için tıklayın