Son dakika KYK yurt ücretleri geri ödemesi başladı mı? Yurt ücretleri iadesi ne zaman?

Son dakika KYK yurt ücretleri geri ödemesi başladı mı? Yurt ücretleri iadesi ne zaman?

Ekonomi Haberleri

02 Nisan 2020 Perşembe 11:58 | Son Güncelleme:

Son dakika KYK yurt ücretleri geri ödemesi başladı mı? sorusunun yanıtı yoğun bir şekilde araştırılıyor. Üniversitelerde bahar eğitiminin uzaktan devam etmesi kararıyla birlikte KYK kredi ve burs ödemeleri hakkında araştırmalar hız kazandı. KYK yurtlarında kalan öğrenciler Yurt ücretleri ne zaman iade edilir? Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu az önce açıkladı. İşte tüm merak edilenler..

Son dakika KYK yurt ücretleri geri ödemesi başladı mı? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ülkemizde koronavirüs önlemleri kapsamında okullar tatil edildi. Okulların tatil edimesiyle birlikte KYK yurtlarında kalan öğrenciler de ailelerin yanında döndü. Bu süreçte KYK yurt ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı da merak konusu oldu.  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan ve Mart ayı yurt ücretlerini vermiş yaklaşık 380 bin öğrencinin ödediği ücretlerin iade edilmeye başlandığını açıkladı. 

KYK YURT ÜCRETLERİ GERİ ÖDEMESİ BAŞLADI MI?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan ve Mart ayı yurt ücretlerini vermiş yaklaşık 380 bin öğrencinin ödediği ücretlerin iade edilmeye başlandığını ve ödenecek tutarın 52 milyon 295 bin 858 TL olduğunu açıkladı. Bakan Kasapoğlu, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için de ücret almayacaklarını bildirdi.

KYK KREDİ GERİ ÖDEMELERİ İPTAL Mİ?

Koronavirüün sebep olduğu kriz sebebiyle özellikle işlerini kaybedenler ve diğer öğrenciler de dahil kredi geri ödemeleri Nisan, Mayıs, Haziran ayı için ilave bir maliyet yansıtılmadan ertelenebilecek.

KYK BURSLARI YATACAK MI?

Milyonlarca öğrencinin yakından takip ettiği konu Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'ndan geldi. Kasapoğlu, öğrencilerin burs ve kredi ödemelerinin devam edeceğini açıkladı.

KYK BURSU NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın