Yerli sprey aşı virüsü kapıdan çeviriyor

Yerli aşıda geri sayım başladı! Yılda 200 milyon sprey aşı üretilecek. Kovid-19'a karşı geliştirilen yerli sprey aşının insan deneyleri bu ay başlıyor. Yılda 200 milyon doz üretilecek aşı virüsün vücuda girmesini de engelliyor.

Türk bilim insanlarının Kovid-19'a karşı geliştirdiği Türkiye'nin ilk burundan uygulanan (intranazal) yerli aşısı için geri sayım başladı. Sprey şeklinde burundan uygulanacak olan aşıyı geliştiren ekibin arkasında ise Nanografi Nano Teknoloji AŞ'yi bünyesinde barındıran Ahlatcı Holding var. Bu ay insan deneylerine başlanacak olan aşı burundan sprey şeklinde uygulanacağı için virüs ile daha etkin mücadele edilebilecek.

MUTASYONA DA ETKİLİ

Yerli aşının, mutasyon durumunda çok hızlı bir şekilde yeniden modellenebilmesi de Kovid-19 ile mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor. Aşıda gelinen son durumu anlatan Ahlatcı Holding ve Nanografi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı "Nisan ayında aşının insan deneylerine başlayacağız. Bu yıl içerisinde ayda 25 milyon doz, yılda da 300 milyon doz üreterek ülkemizin ihtiyacının tamamını karşılayacağız" dedi. "40 bilim insanını Nanografi çatısı altında bir araya getirdik. Bu çalışmayla birlikte ülkemizin bilim insanlarının neler yapabildiğini tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyoruz. Yerli aşı çalışmasını ülkemiz için üzerimize düşen bir vazife olarak görüyoruz" diyen Ahmet Ahlatçı tüm gelirin de devlete bırakılacağını anlattı.

TEKNOLOJİSİ FARKLI TASARLANDI

Sprey şeklinde yenilikçi bir aşı türü olan intranazal aşı RNA ve inaktif aşı teknolojisinden farklı olarak protein temelli olarak tasarlandı. İçerisinde virüs veya virüs benzeri bir parçacık bulunmuyor.

BULAŞMA RİSKİNİ ENGELLİYOR

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Aşı oda sıcaklığında saklanabiliyor. Burundan verildiği için virüsün vücuda girmesini engelleyebiliyor. Diğer aşıların, kan hücreleriyle karşı karşıya gelene kadar etkisi yok. Dolayısıyla aşılı kişinin virüsü başkalarına bulaştırmasını da engelliyor. Bu şu ana kadar başarılmış bir şey değil. Uygulaması çok kolay, aşı kararsızlığını azaltıyor" diye konuştu.
  • kovid19
  • yerli aşı
  • intranazal
  • sprey aşı
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın