Yeraltından ekonomiye 700 milyon dolarlık katkı

Yeraltından ekonomiye 700 milyon dolarlık katkı
Son Güncelleme:

Diyarbakır ve Siirt’te, üç sahada keşfedilen 22.52 milyon varil petrol rezervi ekonomiye büyük katkı sağlayacak. Yeni keşiflerle ilgili detaylar belli olmaya başladı. Yapılan hesaplamaya göre, 3 kaynaktan yaklaşık 700 milyon dolar gelir elde edilecek.

Türkiye yerli ve milli enerji alanında yaptığı çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yapılan yatırımlarla birlikte, enerjide yerlileşme ve millileşme artarken, dışa bağımlılık da gün geçtikçe azalıyor. Bu çerçevede Diyarbakır ve Siirt’te yeni petrol rezervleri keşfedildi. Müjdesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği yeni keşiflerle ilgili detaylar da belli olmaya başladı. 

50 KUYU DAHA AÇILACAK

Siirt’te geçen ay bulunan Demirkuyu-1 sahası 11.2 milyon varil, yerinde rezerv kapasitesine sahip. Günlük üretimin 450 varil olduğu kuyuda hedef, üretimi 1000 varile çıkarmak. Diyarbakır’daki Mermer-1 sahasında, yerin 3 bin 500 metre altı çatlatılarak keşfedilen petrol rezervinde ise günlük 200 varil üretim yapılacak. 5.26 milyon varillik yerinde rezervin ülke ekonomisine kazandırılacağı bölgede, 50 kuyuda daha aynı yöntemin kullanılması hedefleniyor. Yeni keşif yapılan bir diğer kuyu da, Diyarbakır'daki Hançerli-5. Burada yeni açılan petrol kuyusuyla mevcut günlük üretim 9 kat artırılarak 910 varilin üzerine çıkarıldı. 

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın