Terörden kurtulan Şırnak'ta esnaf sayısı ikiye katlandı

Terörün izlerinin silindiği Şırnak'ta huzur iklimi meyvelerini vermeye başladı. Kentte 2 yılda esnaf sayısı 697'den 1520'ye çıktı. 823 girişimciden 113'ü farklı bölgelerden gelerek işyeri açmak için Şırnak'ı tercih etti.

Terörden kurtulan Şırnak'ta esnaf sayısı ikiye katlandı

Güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarla sağlanan huzur ortamı, kentte hayatın her alanına olumlu yansıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, ilgili bakanlıklar ve kurumlar, valilik ve görevlendirme yapılan belediyenin katkılarıyla yürütülen çalışmalarla Şırnak'ta büyük bir dönüşüm ve gelişim sağlandı. Geçmişte terör saldırıları nedeniyle esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı, ticaretin durma noktasına geldiği kentte, son dönemde sağlanan gelişmeler ticarette de canlanma sağladı. Kentte 2 yılda 823 işyeri açıldı.

113'Ü FARKLI İLLERDEN

Açılan işyerleri ile kent merkezinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne kayıtlı esnaf sayısı 2 yılda 697'den 1520'ye yükseldi. 823 girişimciden 113'ü farklı bölgelerden gelerek işyeri açmak için Şırnak'ı tercih etti. Şırnak Vali Yardımcısı Tunahan Efendioğlu yaptığı açıklamada, kentin son yıllarda sağlanan huzurla girişimcilerin tercih ettiği bir noktaya geldiğini söyledi. Ülkenin her tarafından girişimcilerin kentte huzur içerisinde iş yeri açabildiğini ifade eden Efendioğlu, "Şırnak artık güven verici hale geldi. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

TERÖR KONUŞULMUYOR

Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Heşar Haşimoğlu, 40 yıldır terör nedeniyle esnafın çok sıkıntı çektiğini ifade ederek, son 5 yıldır il genelinde toparlanma sürecine girildiğini, son 2 yılda da terörün artık konuşulmadığını söyledi. Haşimoğlu, 113 girişimcinin kente il dışından gelip iş yeri açtığını dile getirerek, "Önceleri yerli esnafımız dışarıya giderken artık dışarıdan gelen esnafı ağırlamamız mutluluk verici. Önümüzdeki süreçte 100-200'leri değil, 1000'leri konuşma temennisindeyiz" diye konuştu.

ORDU'DAN GELİP İŞYERİ AÇTI

Ordu'dan gelerek Şırnak'ta işyeri açan Serap Türkeli, kentteki huzur ve güven ortamının kendisine cesaret verdiğini belirtti. Daha önce özel firmalarda çalıştığını, sonrasında kendi işyerini kurma kararı aldığını anlatan Türkeli, "Ordu'dan buraya gelmeden önce terör nedeniyle korkularım vardı. Şırnak'a geldikten sonra düşüncelerim tamamen değişti. Şırnak'ta bir işyeri açabileceğimi düşündüm. Şırnak halkına yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Tutumları ön yargımın yıkılmasını sağladı" ifadelerini kullandı. Türkeli, herkese Şırnak'ı görmesi tavsiyesinde bulundu.

HATAYLI KADIN GİRİŞİMCİDEN ŞIRNAK'A BALIK RESTORANI

Senem Beyaz ise eşinin görevi dolayısıyla Hatay'dan Şırnak'a geldiklerini, kentte balık restoranı açtığını söyledi. "Gençlere istihdam sağlayacak işletmelerin açılmasına öncülük etmek istedim" ifadesini kullanan Beyaz, Şırnak'a ülkenin her yerinden yatırımcıların gelmesini ve iş alanlarının artırılmasını istediklerini kaydetti.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın