Son dakika haberi: İhracatta nisan ayı rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Muş, yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olan ihracatın, tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamına ulaştığını duyurdu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Muş tüm zamanların nisan ayı rekorunun kırıldığını dile getirerek şu ifadeleri kaydetti:

"Nisanda ihracatımız yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar oldu. Bu tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamıdır. Pandemi öncesi 2019 ile karşılaştırıldığında ihracatımız, nisanda yüzde 22,3 arttı. İhracatımız pandemi öncesi seviyelerin de üzerinde tutundu. İthalatımız nisanda, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayı dış ticaret açığımız, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, nisanda 19,5 puan artışla yüzde 85,7'ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu."
Bakan Muş, ihracatta yıllık hedefleri belirterek, "Artık yıllık ihracatımızı 200 milyar dolar seviyesinin üzerine taşımayı konuşma zamanı gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan TİM Başkanı İsmail Gülle, mart ayında da benzer bir rekorun kırıldığını hatırlatarak, "Nisan ayı, Mart 2021'den sonra Cumhuriyet tarihinde en yüksek ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci ay oldu." açıklamasında bulundu.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın