Şirketlerin VERBİS'e kaydı için son tarih 5 Haziran

Geçen yıl, yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL üzerinde olan şirketlerin Veri Sorumluları Sicili (VERBİS) sistemine kayıt olmaları için son başvuru tarihi 5 Haziran.

Şirketlerin VERBİS'e kaydı için son tarih 5 Haziran

Geçen yıl, yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL üzerinde olan şirketlerin Veri Sorumluları Sicili (VERBİS) sistemine kayıt olmaları için son başvuru tarihi 5 Haziran. Kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeyen şirketlere 53 bin TL ile 2,6 milyon TL arasında değişen idari para cezaları kesilecek. 2021 verilerine göre veri sorumlularının VERBİS kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için süre 31Aralık 2021'de son ermişti.

ZORUNLULUK VAR

Ancak 2021 yılı mali bilanço toplamı 25 milyonu ilk defa geçen işletmelerin Kurumlar Vergisi beyannamesini en son 5 Mayıs 2022 tarihinde verdiği dikkate alınarak en geç 30 gün içerisinde VERBİS'e kayıt yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda.

DPC Kişisel Veri Yönetim Kurulu Başkanı Av. Sefa Karcıoğlu, "Kurul teknik ve idari tedbirlerin alınmadığı gerekçesiyle 2018 yılından itibaren, veri sorumlularına 70 milyon TL'yi aşkın idari para cezaları uyguladı. Şimdiye kadarki cezalarında VERBİS kayıt yükümlülüğünün ihlal edilmesine ilişkin herhangi bir ceza bulunmuyordu. Ancak kurul tarafından yapılan son açıklamaya göre bilançosu 25 milyon TL'nin üzerinde olan işletmeler yükümlülüğünü tamamlamazsa cezayla karşılaşacak" dedi.

  • verbis
  • şirketler
  • kayıt
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın