Satışlar pandemide rekor kırdı! Bilgisayar pazarına evden çalışma dopingi

Mobil cihaz patlamasıyla birlikte küçülme trendine giren masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarı, pandemiyle birlikte eski, parlak günlerine geri döndü.

Satışlar pandemide rekor kırdı! Bilgisayar pazarına evden çalışma dopingi

ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Araştırma Şirketi Canalys'in verilerine göre, 2021'de dünyada son 10 yılın rekoru kırılırken sektör yılı yüzde 15 büyüme ve 341 milyon adet sevkiyatla tamamladı. Türkiye'de ise 2020'yi yüzde 37 büyümeyle tamamlayan sektör, 2021'de de büyümeye devam etti ve yüzde 7'lik büyümeyle yılı 2 milyon 350 bin adet civarında pc satışıyla tamamladı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, "Pandemide bilgisayarın değeri tekrar anlaşıldı. Birçok şirketin evden çalışmaya geçmesi talebi artırdı. Bireysel tüketiciler de evde oldukları sürede bilgisayarlarını değiştirmek istedi. Okula gidemeyen çocuklar için de bilgisayar ihtiyacı doğması pazarı ciddi anlamda büyüttü" dedi.

TABLET GERİ DÖNDÜ

Hantaloğlu, bir dönem rafa kaldırılan tabletin de evlerde yer bulduğunu ve geçmiş güzel günlerine döndüğünü kaydederek, artık pazardan yüksek oranda pay almaya başladığını aktardı. Hantaloğlu, "Türkiye'de tablet ürün segmenti de, pandemide büyüme gösteren bir segment oldu. Özellikle son 2 sene hayatımıza giren uzaktan çalışma koşulları ve evde geçirilen zaman artışı göz önüne alındığında tüketicilerin tablete olan talebi de oldukça artış gösterdi. Bu segment de yaklaşık bilgisayar pazarı kadar bir büyüklüğe ulaştı.

50 BİN ÇOCUĞA KODLAMA EĞİTİMİ

Emre Hantaloğlu, TEGV'in 71 öğrenim biriminde 7-13 yaş arasındaki 50 bin çocuğa 1 yıl boyunca kodlama eğitimi vermeyi hedeflediklerini belirterek, "İTÜ ARI Teknokent içinde kurduğumuz 'Yazılım Laboratuvarı' da üniversite öğrencileri ve girişimcilere yönelik yazılım eğitimleri verecek, genç girişimcileri geleceğe hazırlayacak" ifadelerini kullandı.

TABLETLERİN YÜZDE 90'I ANDROİD

Lenovo'nun pazardaki payına da değinen Hantaloğlu, "IDC rakamlarına göre yüzde 24.6 pazar payıyla yılın üçüncü çeyreğini birinci sırada kapadık" dedi. Tablet pazarının ise 2021'de 2.2 milyon adet civarında gerçekleştiğini belirten Hantaloğlu, "Tablet pazar büyüklüğünün yüzde 90'ını android işletim sistemli tabletler oluşturdu" diye konuştu.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın