Resmi Gazete'de yayımlandı: Günlük çalışma süreleri değişti

Milyonlarca işçi ve işverenleri ilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın haftalık iş günlerine bölünemeyen çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren çalışma sürelerine ilişkin karar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik ile bildirildi.

27 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, günlük iş süresi, gece çalışma saatleri, profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi gibi konuları kapsıyor.

ÇALIŞANLARIN GÜNLÜK ÇALIŞMA SÜRESİ YENİDEN BELİRLENDİ

Bakanlık, Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Bugün itibarıyla yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında; günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7,5 saati geçemeyecek.

Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemeyecek, ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilecek.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın