Otomotiv bu yıl büyüyüp 2023'te toparlanacak

Pandemi ve tedarik sıkıntısına rağmen otomotiv 2021'i % 2 kayıpla 1 milyon 276 bin adetlik üretim ve 30 milyar $ ihracatla kapattı. Bu yıl üretim ve ihracatta artış hedefleyen sektör asıl toparlanmayı 2023'te bekliyor.

Otomotiv bu yıl büyüyüp 2023'te toparlanacak

Sümer DEMİRCİLER

BÜTÜN sektörler gibi zorlu bir yılı geride bırakan otomotivde üretim verileri netleşti. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2021 yılı verilerine bakıldığında otomotiv üretimi geçen yılla benzer seviyede gerçekleşirken ihracatı adet bazında yüzde 2, değer bazında yüzde 15 arttı ve 937 bin 5 adet olarak gerçekleşti. 2021'de 30 milyar dolara yakın ihracat yapan sektör 16. kez bu alandaki şampiyonluğunu bırakmadı. Otomotivin toplam ihracattan aldığı pay yüzde 13 olarak gerçekleşti. OSD verilerine göre, sektörün toplam üretimi yüzde 2 azalarak 1 milyon 276 bin 140 adet, otomobil üretimiyse yüzde 8 azalarak 782 bin 835 adet oldu. Traktörle birlikte toplam üretim 1 milyon 331 bin 643 adede ulaştı.

TİCARİDE YÜZDE 56 YERLİ

2021 yılında ticari araç üretimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 arttı. Bu dönemde, üretim hafif ticari araç grubunda yüzde 9, ağır ticari araç grubunda yüzde 40 oranında arttı. Pazara bakıldığındaysa toplam ticari araç pazarı 2020 yılına göre yüzde 13, hafif ticari araç pazarı yüzde 8 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 51 oranında arttı. Kamyon pazarı yüzde 56 oranında büyüdü. 2021'de otomobil pazarında yerli üretimin payı yüzde 40 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 56 olarak gerçekleşti.

658 MİLYON DOLAR YATIRIM

Sektörde kapasite kullanımının çok önemli olduğunun altını çizen Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, "Geçtiğimiz yıl üretim 1.3 milyon adet gibi bir yere oturdu. Sektörün 2 milyon adetlik yıllık üretim kapasitesi var. Kapasiteyi ne kadar çok değerlendirirsek memleket için, şirketler için o kadar iyi iş yapmış oluyoruz" dedi. Otomotivin uzun vadeli planlama ve yatarım yapan sektör olduğunu belirten Yenigün, "2021'de 658 milyon doların üzerinde bir yatırım yapıldı. Ar-Ge çalışanı sayısında yüzde 13 artış, patent sayısında yüzde 58 artış, Ar-Ge harcamasında yüze 42, Ar-Ge ihracatında yüzde 25 artış var" diye konuştu.

PROJELER DEVREDE

Yenigün, "Geçtiğimiz yıl şirketlerimizin önemli projeleri de hayata geçti, Karsan'ın elektrikli otobüsü, Temsa'nın ihracattaki başarısı, Ford Otosan'ın yeni şanzıman projesi, Otokar'ın yeni elektrikli otobüslerinin artık Avrupa'da kullanılır hale gelmesi, Mercedes'in Ar-Ge yatırımı, Isuzu'nun CNG otobüsü. Bunların her biri ödüller alan, önemli projeler. OYAK Renault'un 7 milyonuncu aracı ve elektrifikasyonla ilgili yatırımları. Ar-Ge yönünde yatırımlarla yine Tofaş'ın ismini duyuyoruz. Toyota'nın da 3 milyonuncu aracını üretmesi, ki bu son dönemde özellikle gerçekten hız kazandı Toyota'daki üretim. Özellikle hibrit araçla birlikte Avrupa'da çok değerli bir noktaya geldi" açıklaması yaptı.

2022 hedefleri yükseldi

BU yıl başta çip olmak üzere tedarik sorunlarının devam etmesini beklediklerini belirten Yenigün, "Pazar 2022 yılında geçtiğimiz yıla nazaran daha yüksek olacak diye bir öngörümüz var. Bunun Türkiye'ye yansıtılmış haline bakarsak; ihracatta 2021 yılından daha yüksek bir rakam öngörümüz bulunuyor. Üretimdeyse yine benzer oranlarda artış bekliyoruz. Önümüzdeki ikinci yarı yılda, yani birinci yarı yıl böyle gidecek, 6'ncı aydan sonra bir miktar iyimserliğimiz var. Bu yılki toparlanmanın ardından 2023'ün ilk çeyreği sonundan itibaren de hayatın normale dönebileceğini değerlendiriyoruz" dedi.

SIFIR EMİSYON PLANI

Yenigün, "OSD'nin bütün şirketleri kendi gelecek planlarını devletin ve STK'ların belirlediği hedeflere göre organize ettiler. Yani tarihler 2030 – 2035 ve 2040; 2030'da otomobiller, 2035'te ticari araçlar, 2040'ta ağır vasıtalar satışta sıfır emisyonlu araçlar haline gelecekler. 2053 yılına geldiğimizde de Türkiye attığı imza ile 0 emisyon olmayı taahhüt etmiş oldu. Planlamalarımızı ve yatırımlarımızı buna göre yapmak zorundayız" diye konuştu.

  • otomotiv
  • oto sektörü
  • otomobil sektörü
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın