Milli gelire havadan 556 milyon dolar daha

Deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 14 Mayıs'taki açılışa hazır. Havalimanını inceleyen Bakan Karaismailoğlu “Havalimanının yapım döneminde milli gelire etkisi 556 milyon dolar” dedi.

Milli gelire havadan 556 milyon dolar daha

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılması planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda inceleme yaptı. Havalimanının terminal binası, CIP ve VIP salonları ve diğer eklentilerini gezen Karaismailoğlu, çalışmaların son durumuna ilişkin yetkililerden bilgi aldı, havalimanı çalışanları ve işçilerle bayramlaştı. Daha sonra apronda gazetecilere açıklama yapan Karaismailoğlu, "Havalimanımız, yapım döneminde 56 farklı sektöre doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağladı ve faaliyet döneminde de sağlamaya devam edecek. Bu bağlamda yapım döneminde milli gelire etkisi 556 milyon dolar, istihdama etkisi 28 bin 100 kişi, üretime etkisi ise 1,2 milyar doların üzerindedir" dedi.

KÜRESEL GÜÇ OLDUK

Bakanlık olarak havacılık sektöründe son 20 yılda büyük ve önemli gelişmeler kaydettiklerini, uygulamaları, politikaları ve düzenlemeleri sayesinde Türk sivil havacılığının küresel bir güce dönüştüğünü vurgulayan Karaismailoğlu, "Hava yolu halkın yolu oldu. Hava yolu sektörü yatırımlarımız 147 milyar lirayı buldu. Türkiye'yi çağın ihtiyaçlarına cevap veren yeni havalimanlarıyla tanıştırdık. Mevcut havalimanlarını da tepeden tırnağa modernize ettik" dedi. Karaismailoğlu, aktif havalimanı sayısının bugün 57'ye çıktığını, 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı ile bu sayıyı 58'e çıkaracaklarını dile getirdi.

DÜNYADA BEŞİNCİ

Karaismailoğlu şunları söyledi: "Rize-Artvin Havalimanı'mız, Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa ettiği 2'nci, dünyanın ise 5'inci havalimanıdır. Avrupa'da başka bir örneği de yok. Havalimanımızın pist, apron, taksi yolu ve tüm altyapı imalatlarını tamamladık. Nisan ayının başından itibaren de deneme uçuşları başladı. 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak bir proje. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek. 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla birlikte toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alanı bulunan muazzam bir yapıdan bahsediyoruz."

1453 ADET AĞAÇ

Karaismailoğlu, teknik ve yapım özellikleriyle dünyada sayılı örnekler arasında gösterilen havalimanındaki 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanının 49 bin metrekaresini, Karadeniz'in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirdiklerine dikkati çekti.

Çay Müzesi de açılıyor

Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa kadar süren yolculuğunu tüm yönleriyle anlatmak için havalimanında bir de Çay Müzesi açacaklarını bildiren Karaismailoğlu, ayrıca sanatsal objelerle de terminali çok işlevli bir buluşma merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Karaismailoğlu, bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binası ile çay bardağı formundan esinlenilen kule de inşa ettiklerini, gövdesi aydınlatılan kulenin bölgenin siluetine ayrı bir canlılık katacağını belirtti.

Bölge turizmine de katkı sağlayacak

Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi: "Bölgemize kazandırdığımız Rize-Artvin Havalimanı, Doğu Karadeniz bölgemize, Rize ve Artvin'e yurt içi ve dışından hava yoluyla kesintisiz ulaşım sağlayacak. Bu da Rize ve Artvin illeri başta olmak üzere yörenin doğal güzelliklerini dünya turizmine açacak. Diğer bir deyişle turizm potansiyelini doğru değerlendirerek ekonomimize katkı sunacak, coğrafi özellikleri nedeniyle kara yolu ulaşımının güç olduğu Doğu Karadeniz bölgemizin ulaşım ihtiyacını hızlı ve konforlu bir şekilde sağlayacak, yurt içinden ve dışından Doğu Karadeniz bölgesine ve Gürcistan'a gidecek yolcular için bir ulaşım noktası tesis edecek."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın