Merkez Bankası toplantısı başladı mı? Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası toplantısı piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Kasım 2021 Merkez Bankası faiz kararının ne olacağı gündemde merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Bu hafta yapılacak toplantıda ne karar çıkacağı merak ediliyor. Peki, Merkez Bankası toplantısı ne zaman? Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 ne zaman belli olur?

Merkez Bankası toplantısı başladı mı" Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 ne zaman açıklanacak"

Merkez Bankası kasım faiz kararı bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2021 Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında 200 baz puan faiz indirimi kararı almıştı. Piyasalar bu hafta yapılacak toplantıya odaklandı. Peki, Merkez Bankası toplantısı ne zaman? Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 ne zaman belli olur?

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Kasım ayı faiz toplantısı 18 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek. Toplantıdan çıkan karar ise saat 14:00'te açıklanacak.

Merkez Bankası faiz kararı açıklandıktan sonra haberimiz içerisine eklenecektir.

AA FİNANS'IN PPK BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLANDI

AA Finans'ın 18 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 1 ekonomist 25 baz puan, 5 ekonomist 50 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan ve 2 ekonomist de 150 baz puan politika faizinin düşürüleceğini tahmin ediyor.

Ekim ayındaki PPK toplantısında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16 seviyesine çekilmişti.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı ise bir önceki anket dönemine göre 200 baz puan azalarak yüzde 15 oldu.

EKİM AYINDA 200 BAZ PUAN İNDİRİLMİŞTİ

TCMB'den yapılan açıklamada; "Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir. " denildi

BU YIL FAİZ KARARLARI NASILDI?

2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17'lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19'a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19'da sabit tutuldu. Eylül ayında ise faizler yüzde 19'dan yüzde 18'e çekildi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın