Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Kur dengeye girecek

'Kur dengeye gelecek' Yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 18.4'e çıkardıklarını duyuran Şahap Kavcıoğlu, kura müdahale olmayacağının altını çizerek, “Serbest piyasa koşulları içinde kur kendi dengesini bulacak” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Kur dengeye girecek

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporunu basın topplantısıyla açıkladı. Bir önceki raporda yüzde 14.1 olan yıl sonu TÜFE beklentisini yüzde 18.4'e yükseltildi. Merkez Bankası yıl sonu gıda enflasyonunu da yüzde 15'ten yüzde 23.4'e çıkardı. Kavcıoğlu, enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 11,8 ve 2023 yıl sonunda ise yüzde 7 seviyesine geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Kavcıoğlu toplantı sonrası dövizin seyri konusundaki bir soru üzerine "Bir kur hedefi ya da kura müdahale şeklinde bir şeyimiz yok. Serbest piyasa koşulları içinde kur kendi dengesini bulacaktır" dedi.

40 MİLYAR DOLAR ÇÖZÜLME VAR

Kavcıoğlu, bir başka soruya da Türkiye'nin temel sorununun cari açık olduğunu belirterek, "Fiyat istikrarını cari açığı azaltarak sağlamayı hedefliyoruz. Cari açık düzeltildiğinde kur dengeye gelecektir" yanıtını verdi. Kavcıoğlu, "Ters dolarizasyon gerçekleşiyor. Döviz tevdiat hesaplarında 40 milyar dolar çözülme var" dedi. Kavcıoğlu, "Enflasyonla ilgili hedeflerimizden vazgeçmiş değiliz. Temel hedefimiz, fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu düşürmektir. Bu konuda politikalarımızda bir değişiklik yoktur" diye konuştu.

REZERV 126 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

"Ödemeler dengesindeki gelişmelerin TCMB'nin uluslararası rezervleri üzerinde olumlu yansımalarını görüyoruz. Rezervlerde istikrarlı bir artış eğilimi gözleniyor" diyen Kavcıoğlu, "15 Ekim itibarıyla rezerv miktarımız 126 milyar dolara çıktı" diye konuştu. Daha önce 136 milyar dolarlık bir rezerv miktarına ulaşıldığının anımsatılması üzerine de Kavcıoğlu, "Hedefimiz o rakamı yakalamak ve üzerine çıkmak. O konudaki planlamamız da devam ediyor, yakalayacağız gibi duruyor" dedi.

BÜYÜK BİR YATIRIM İŞTAHI VAR

Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

Çok büyük bir yatırım iştahı var. Bu yatırım iştahını yerine getirmek için en önemlisi finansmana erişim. Türkiye'nin bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor.

Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğini gösteriyor.

Aşılama iktisadi faaliyeti destekliyor. Aşılamanın yaygınlaşması hizmetler sektörünün güçlenmesine olanak sağlıyor.

İşgücü piyasası salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattı.

Erken Uyarı Sistemi'ni bitirdik. Fiyat gelişmelerinde, ürün rekoltelerinde çalışmalarımız daha sağlıklı sürecek, fiyatlar noktasında önemli katkı yapacak.

Politika faizinde yaptığımız aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı kurul tarafından değerlendirilmiştir."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın