Kripto paralarda kritik gelişme! İbre tersine döndü

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz kripto para piyasasında ibreyi tersine çevirdi. Son gelen haberlerle birlikte kripto para piyasası yükselişe geçti. Bitcoin yüzde 5'in üzerinde değerlenerek 44 bin dolar sınırını aşarken, Ethereum ise yüzde 8 değer kazandı. Alt coinlerde de yükseliş devam ediyor. Kripto paralarda yaşanan yükseliş devam edecek mi? İşte detaylar...

Kripto paralarda kritik gelişme! İbre tersine döndü

Rusya-Ukrayna krizinde yaşanan gelişmelerle birlikte kripto paralarda yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor. ABD Senatosu'nda görüşülecek olan stable coin raporu ve Rusya ile Ukrayna sınırından gelen haberlerle kripto para piyasaları yükselişe geçti. Kripto para piyasasında yükselişin devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, dünyanın gözü kulağı Karadeniz'de. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim her geçen gün yeni gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Kripto Para Piyasaları da yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz ve Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü kripto paralarda yaşanan yükselişi değerlendirdi.

Güne sakin başlayan kripto paralarda ibre gelen son haberlerle yukarıya döndü. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelerde tatbikatlarını sürdüren Güney ve Batı askeri bölgelerindeki bazı birliklerin kendi ana üslerine dönmeye başladığını aktararak, 'Muharebe eğitim faaliyetleri tamamlandıkça birlikler her zamanki gibi kendi üslerine dönüşlerini gerçekleştirmeye devam edecek. Söz konusu birlikler demir yolu ve kara yolu ile bağlı bulundukları garnizonlara dönmek için gerekli yüklemeleri yapmaya başladı' dedi. Söz konusu açıklama ilk önemli gelişme olarak kripto para piyasalarını rahatlattı.

İkinci önemli gelişme ise Rusya Dışişler Bakanı Lavrov'un açıklamaları oldu. Rus Bakan, Rusya'nın Ukrayna'ya saldıracağına dair raporları 'bilgi terörizmi' olarak nitelendirdi.

YÜKSELİŞ BAŞLADI

Yaşanan gelişmeler ile güne sakin başlayan kripto para piyasaları da hareketlendi. Bitcoin yüzde 5 değer kazanarak 44 bin 200 Dolar seviyesine yükseldi.

Bitcoin'in ardından ikinci sırada gelen Ethereum ise yaklaşık yüzde 8 yükseldi. Kripto para bu yükseliş ile 3 bin 100 dolar seviyesine yükseldi.

KRİPTO PARALARDA UKRAYNA KRİZİ ETKİSİ SÜRECEK

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz kripto para piyasasını da etkilemeye devam ediyor. Söz konusu etkilenme olumlu yönde oldu diyebiliriz.

Bugün Rusya cephesinden piyasalar tarafından olumlu karşılanan bir gelişme yaşandı. Öyle ki Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'nın Güney ve Batı askeri bölgelerinde yer alan bazı birliklerin geri çekilmesini açıklamasının ardından, kripto para birimlerinde yükseliş hız kazandı.

İkinci önemli gelişme ise Rusya Dışişler Bakanı Lavrov'un açıklamaları oldu. Rus Bakan, Rusya'nın Ukrayna'ya saldıracağına dair raporları 'bilgi terörizmi' olarak nitelendirdi. Bu açıklamalarla birlikte kripto para piyasaları yükselişe geçti.

Yani kripto para piyasası bu durumlardan etkilenmeye devam edecek gibi duruyor diyebiliriz.

FİNANSAL PİYASALARA MORAL BULDU

Rusya Parlamentosu'nun alt meclisi Duma'nın, Ukrayna'daki ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlıklarının onaylanması ve Rus Savunma Bakanı'nın Ukrayna sınırında konuşlanmış bazı birliklerinin tatbikat ardından üslerine geri çekildiklerini söylemesi finansal piyasalara moral oldu.

Biliyoruz ki tatbikat sonrası üsse dönmek olağan bir durum ve buna ek olarak NATO'nun da 'gerginlik azalmadı, saldırı hala mümkün, henüz bir çekilme göremiyoruz' açıklamaları piyasalarda kısa bir bahar havasına neden oldu.

Gerginliğin artmasından bu yana Altın yükselirken, Bitcoin ise 41 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Aynı zamanda ABD'de son açıklanan ÜFE'deki beklenmedik artışla, mart ayında politika faizini 50 baz puan artırabileceği olasılıklarının yükselmesi, Bitcoin'in yakın gelecekte hem jeopolitik krizlere hem de beklenmedik faiz artışlarına göğüs germek zorunda kalması anlamına gelebilir.

Bugünkü hareketlerinde de 45 bin dolar seviyesini göremeden NATO'nun Ukrayna açıklamaları ve ABD ÜFE verisi ardından gerilemeye koyuldu. Ukrayna'ya yarın gece 3'te saldırı olacağı bilgisi bir kez daha NATO tarafından sıcak tutulunca, Putin'in bu konuyu alevlendirmede atmayacağı her adım piyasayı sakinleştirecektir.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın