Konutta balon yok, arz sıkıntısı var

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur konutta balon değil, arz sıkıntısı olduğunu söyledi. Timur, “İnşaat maliyet enflasyonu, inanılmaz seviyede. Talep var ama maliyetler nedeniyle doyurulamıyor” dedi.

Konutta balon yok, arz sıkıntısı var

SERDAR SAĞLAM

Konut fiyatlarının sıkı para politikası ortamında önümüzdeki dönemde hangi yöne gideceği ekonomi gündeminin önemli başlıkları arasında yer alıyor. Özellikle mevduat faizlerinin de artmasıyla yatırım amaçlı konut talebinin düşmesi beklenirken bu nedenle konut fiyatlarında bir süredir devam eden yükselişin tersine dönmesi ve kimilerine göre balonun sönmesi olası. Gazetecilerle sektöre dair değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda bir araya gelen Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ise sektörde balon oluşmadığı görüşünde. Konutta satış trendinde düşüşün devam ettiğini vurgulayan Timur, "Bizler neredeyse yedi sekiz yıldır sektörde balon olmadığını anlatmaya çalıştık. Sektörde yıllık milyonun üzerinde ruhsat alınırken bile balon yoktu ki bugün olsun. Konutta maliyetlerin geldiği nokta nedeniyle arzda sıkıntı var. Önümüzdeki birkaç sene de önemli bir talep olmasına rağmen arz sıkıntısından ve finansmana ulaşamamadan kaynaklı konut ihtiyacının karşılanamadığını göreceğiz. İnşaat maliyet enflasyonu, artık inanılmaz bir seviyede. Konut üretmek git gide daha da zorlaşıyor. İhtiyaç nedeniyle talep var ama maliyetler ve enflasyon nedeniyle arz sıkıntısı ile talep doyurulamıyor" diye konuştu

ARSANIN PAYI ARTTI

Önümüzdeki süreçte arsa yatırımlarının ön plana çıkacağını belirten Timur, "Burada toplam satışlar içerisinde en az etkilenecek ürün konut dışı yatırımlarda arsa ve tarla olacak. Toplam yatırım düşse de arsa payının satışlardaki yüzdesi arttığı için, arsa satışları bu süreçten pozitif çıkacak" diye konuştu. Bu bağlamda Nef'in arsa projelerini hayata geçirdiklerini belirten Timur, "Nef Arsa Assos, Lüleburgaz ve Beynam en çok talep alan arsalar. İki yılda brüt 3,5 milyon metrekare arsa satıldı. Bundan iki yıl önce ciromuzun yüzde 12'si arsadan geliyordu. Şu anda bu oran üç dört katına çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Antalya, Sakarya ve Bursa'nın ardından Gaziantep ve Konya Nef Arsa satış ofisleri açıldı. Burada hızlı ilerliyoruz. Bugün Nef Arsa Etiler'i açıyoruz. 30. Nef Arsa satış ofisimiz. Daha sonra Diyarbakır satış ofisi de yarın hizmete açılacak" dedi.

ARSA YATIRIMCISINA KRİTİK UYARILAR

Arsa yatırımında tüketicinin en çok dikkat etmesi gereken konunun yatırım yapacağı bölgenin imar belgelendirilmesi olduğunu vurgulayan Timur "Ruhsatı almak satıcının sorumluluğundadır; ruhsat alınmadan tapu almasın, ruhsat alındıktan sonra tapusunu alsın. Her alanda olduğu gibi arsa piyasasında düzenleyici kurumların denetimine ihtiyaç var. Ekonomiye değer ürettiğin, kademeli bir yatırım fırsatı sunduğun ve bir masterplan eşliğinde planlı gelişimi sağladığın bu alanda sadece kendi sektörüne değil turizme bile katkın var" diye konuştu.

KONUT ALMA SÜRESİ 10 YILI GEÇTİ

Erden Timur, "TÜİK verilerine göre; Türkiye'de kent merkezinde 60 metrekare bir evi satın alabilmek için bir ailenin ihtiyacı olan yıl ortalaması 1985'te 6.8 iken bu süre bugün 10 yılın üzerinde. Nef Global çatısı altında, yurtdışında dar gelirlinin konuta erişimi için birçok proje geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

  • erden timur
  • konut
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın