Kalyon'a 217 milyon sterlin kredi garantisi

İngiltere İhracat Kredi Kurumu (UKEF), Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralini inşa edecek olan Kalyon Holding'e 217 milyon sterlin sağlayacak.

Kalyon'a 217 milyon sterlin kredi garantisi

GE Energy Financial Services, Kalyon Enerji'ye ait ve 1,35 gigavat kapasiteye sahip olacak Karapınar GES'teki projesi için alacağı krediyi, Birleşik Krallık İhracat Kredisi Ajansı (UKEF) aracılığıyla temin edecek. Güneş enerjisi inverter sistemine entegrasyon için gerekli olan transformatörler, Gebze'de bulanan GE Şebeke Çözümleri üretim tesisinde üretilecek. Bu kapsamda GE Energy Financial Services, Karapınar GES kapsamında yürüttüğü inverter projesi için JP Morgan'dan 291 milyon dolarlık (217 milyon sterlin) kredi garantisi aldı.

TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ YÜKSEK

GE Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Hibrit Sistemler Üst Yöneticisi Prakash Chandra, Türkiye'nin güneş enerjisinde potansiyelinin çok büyük olduğunu belirterek, "Bu potansiyel, güneş enerjisinin şebekeye güvenilir şekilde ve tesis ölçeğinde entegre edilmesine yardımcı olacak akıllı çözümlerle ele alınabilir. Bu projelerde, Kalyon Enerji ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz ve Türkiye'de yenilenebilir enerji penetrasyonunun artırılabilmesini sağlayacak fırsatlar için sabırsızlanıyoruz" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın