Jet hızında fiber her evde olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yüksek hız ve kapasite geniş bant altyapılarının ülke geneline yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı kararlılıkla sürdürüyor.

YELDA GÖKDAĞ

Bu çerçevede 2023’te tüm hanelere en az 100 Mbit/saniye hızda geniş bant erişimi sağlanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda yaptığı açıklamada 2023’e kadar her eve 100 MB internet sağlanacağını söyledi. Sayan “Saha dolabı dediğimiz, ağırlıklı Türk Telekom’un olan ve her mahallede yaklaşık 300-400 metre uzaklıkta olan saha dolaplarına fiberin gitmesiyle ilgili dönüşüm bu yıl yüzde 90’ın üzerinde tamamlanmış olacak. Yani saha dolaplarına bakır değil, fiber gidiyor olacak” dedi.

14 MİLYONU GEÇTİ

Sayan’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’nin fiber hat uzunluğu 371 bin kilometreyi aştı. Sabit genişbant abone sayısı 14 milyonu geçti. Sabit altyapılarda fiber abone sayısı 3,1 milyona yaklaştı. 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 85’inden fazlası son üç yılda 4,5G hizmetini kullanmaya başladı. Genişbantta abone sayısı 77 milyonu aştı. Makineler arası iletişim abone sayısı 5,7 milyona ulaştı.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın