İspanyol BBVA borsayı uçurdu

Borsada ‘Garanti'li rekor. İspanyol BBVA, Garanti'de kendisine ait olmayan hisseler için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. 25,7 milyar lirayı bulan teklif borsayı yüzde 3.91 artışla rekora taşıdı. Bankacılık endeksi yüzde 10 prim yaptı.

İspanyol BBVA Yönetim Kurulu, Garanti BBVA'nın halihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan halka açık yüzde 50,15 paylarının tamamı için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdiğini duyurdu. Pay alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021'de borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi. Yaklaşık 25,7 milyar TL'yi (2,25 milyar euro) bulan teklif borsayı bir anda hareketlendirdi. Üç haftadır zirve yürüyüşüne devam eden Borsa İstanbul, BBVA'nın açıklamasıyla tüm banka hisseleri tavan oldu. Borsa İstanbul yüzde 3.93 yükselerek günü 1702.49 puanlık tarihi rekor seviyesinden kapattı.

FIRSAT SUNUYORUZ

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Villa, "Bu işlem, ülkenin en iyi bankasına yatırım yapmak ve hissedarlarımıza değer yaratmak için muhteşem bir fırsat sunmakta ve aynı zamanda Garanti BBVA azınlık hissedarları için çok cazip bir fiyat sağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

KALICI YATIRIMCI

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ Türkiye'ye bugüne kadar yapılmış en büyük yabancı sermayenin yatırımcısı konumundaki BBVA'nın bu kararının, Türkiye'ye ve potansiyeline duydukları güveni teyit etmekte ve uzun vadeli, kalıcı yatırımcı olma kimliğinin de altını çizmekte olduğunu belirtti.

2011'de, General Electric'in küresel krizin etkisiyle, ABD ve Avrupa'da finans sektöründen çıkma kararı üzerine, İspanyol bankacılık devi BBVA, Garanti Bankası yönetiminde Doğuş Grubu ile stratejik ortak oldu. BBVA üç ayrı tarihte yaptığı alımlarla bankadaki payını yüzde 49,85'e çıkanmıştı.

BDDK: TÜRKİYE'YE GÜVEN TEYİT EDİLDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, BBVA yüksek düzeyde bir pay alım teklifinde bulunmasının Türkiye ekonomisine duyulan güveni teyit ettiğini belirtti. Akben, "BDDK olarak bizler, Türk bankacılık sektörünün güçlü yapısının yabancı yatırımcılar nezdinde oluşturduğu ilgiyi sürekli zinde tutacağını, sektörümüze yönelik yatırım iştahının devam edeceğini öngörmekteyiz" dedi. Akben "Üzerinde çalıştığımız dijital bankacılık düzenlemesinin de yabancı yatırımcı ilgisini önemli ölçüde destekleyeceğini öngörüyoruz" dedi.

DOLAR PSİKOLOJİK SINIRI AŞTI

Borsa, Garanti BBVA haberiyle birlikte hareketlenirken dolar, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı yeni haftaya hareketli başladı. Geçen haftanın son saatlerinde bir ara psikolojik sınır olan 10 lirayı gören dolar, dün bu seviyenin üstünden kapattı. Dolar gün içinde ise Garanti Bankası haberi sonrası 9,95'e kadar indi. Ancak düşüş sonrası kur yeniden 10 seviyesine çıkarak 10.07 liradan günü tamamladı. Dolar son yükselişle beraber 2021 genelinde yüzde 36 yükseldi. Dolar 2020 yılını ise 7.37 liradan kapatmıştı. Dolar 19 Mart'ta ise 7.21 liraya kadar gerilemişti.

'BBVA'NIN ADIMI MİLAT OLACAK'

Vakıf Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi Direktörü Altan Aydın: BBVA'nın Garanti Bankası ile ilgili kararını bir milat olarak kabul edebiliriz. Borsaya uzak olan yatırımcıların algısı açısından bu gelişme önemli.

Işık Menkul Stratejisti Volkan Dükkancık: Tüm bankacılıkta fiyatlamalar tekrar gözden geçirilecek.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın