İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı

İngiltere, 17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede tuttuğu Türkiye'yi 22 Eylül'den itibaren listeden çıkardığını ve yeniden ‘seyahat edilebilir ülkeler' arasına aldığını açıkladı.

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı

Mayıs ayından beri Türkiye'yi "yüksek riskli ülke" kategorisinde tutan İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı. Karar İngiliz hükümetinin dün gerçekleştirilen toplantısında alındı. Karar sonrası Türkiye'den İngiltere'ye giden yolcular, Kovid-19 tedbirleri kapsamında artık karantinaya alınmayacak.

ÇAĞRILAR ETKİLİ OLDU

İngiltere, seyahat edilen ülkeleri salgın durumlarına göre yeşil, sarı ve kırmızı olarak sınıflandırıyor. İngiliz medyası bir süredir Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarılması gerektiğini yazıyordu. Guardian Gazetesi'ne konuşan Kovid-19 veri analisti Tim White "Veriler Türkiye'nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılmasını destekliyor" görüşüne haberinde yer verdi. Gezi danışmanı Paul Charles ise, "Türkiye kesinlikle turuncu listede olmayı hak ediyor zira en iyi Kovid önlemlerinden bir kısmına sahip. Birçok insan Birleşik Krallık'tan daha güvenli olduğunu düşünüyor" şeklinde konuşmuştu.

ÇİFT DOZA VİZE VAR

AŞILI TÜRKLER'E AB KAPILARI AÇILIYOR

Kovid-19 aşısını tamamlayan Türk vatandaşlarına uzun bir sürenin ardından kapılarını açan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri çoğalıyor. Belçika, Fransa ve Almanya BioNTech aşısını tamamlamış Türk vatandaşlarının seyahatlerine izin veriyor. Avusturya, Hollanda, İspanya, Yunanistan ve Macaristan ise iki doz Sinovac aşısı yaptıranları da ülkeye kabul ediyor.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın