İlk uçuş Başkan'dan! İlk inişi Erdoğan ve Aliyev yapacak

Deniz dolgusuyla yapılan Rize-Artvin Havalimanı 14 Mayıs'ta açılıyor. Açılış, Başkan Erdoğan ve Azerbaycan lideri Aliyev'in katılımıyla gerçekleşecek, ilk onların uçakları inecek. Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıktaki havalimanı yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek.

İlk uçuş Başkan'dan! İlk inişi Erdoğan ve Aliyev yapacak

Türkiye'nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci pisti olan Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla yapılacak. Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıkta olan Pazar ilçesindeki havalimanına ilk inişi Erdoğan ve Aliyev'in uçakları gerçekleştirecek.

YÖRESEL MİMARİ

İki Cumhurbaşkanını taşıyan uçakların piste inişinin ardından tören alanına geçilerek Rize-Artvin Havalimanı hizmete açılacak. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve diğer davetliler onuruna yemek verecek. Rize-Artvin Havalimanı'nın yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanıyor. Havalimanının çay yaprağı şeklindeki giriş takı ile çay bardağı şeklindeki hava trafik kontrol kulesi, yöresel mimariyi yansıtıyor.

SEFERLERİ BAŞLATACAKLAR

Havalimanı içinde Türk çayının tanıtımının yapılacağı Çaykur Müzesi ve mini çay fabrikası da yer alacak. Havalimanında toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alan bulunuyor. Açılış töreninin ardından Rize-Artvin Havalimanı'na seferler aynı gün başlayacak.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın