İkinci el araç alacaklara uyarı! O oyuna gelmeyin

İkinci el araç alacaklara uyarı! O oyuna gelmeyin
Son Güncelleme:

İkinci el araç piyasasıyla ilgili Türkiye Sigorta Birliği'nden son dakika uyarısı geldi. İkinci el araç piyasasında sıklıkla karşılaşılan 'sigortadan şişirme hasar kaydı' ifadesini iyi araştırmadan araç satın alan tüketiciler, ilk anda uygun fiyatlı araç aldığını düşünse de zaman içerisinde mağdur olabiliyor.

Türkiye Sigorta Birliği, "Tüketiciler ağır hasarlı araçları satın alırken öncelikle hangi parçaların değiştiğine dikkat etmelidirler. Burada şunu özellikle vurgulamak gerekir ki sigorta şirketlerinin eksperler üzerinden tespit ettirdikleri onarım maliyetlerinin standartları ile bu araçları satın alan kişilerin onarım maliyetlerinin standartları çok iyi araştırılmalıdır" açıklamasında bulundu.

TSB "Sigorta şirketinin hasar tutarını şişirmesi gibi bir durum sigorta şirketinin kasasından çıkacak parayı artıracağından sigortacılık mantığı açısından esasen makul bir açıklama değildir. Bu hususun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir" dedi.

TSB ayrıca, "Sigorta suistimalleri birçok ülkede vergi kaçakçılığından sonra en yaygın ekonomik suç olarak kabul edilmektedir. Türk Ceza Kanunu'nun 158'inci maddesi kapsamında sigorta suistimalleri nitelikli dolandırıcılık olarak değerlendirilmekte ve 4 yıldan 10 yıla kadar hapis ve suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olmamak kaydıyla 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezasına hükmolunmaktadır" uyarında bulundu.

(AA)

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın