Her 100 ürünün 2.3'ü ‘fahiş fiyat'lı çıktı

Bakan Pekcan son 15 günde 1094 üründe fahiş fiyat belirlediklerini belirterek “Denetimlerimizin yüzde 2,3'ü civarında üründe fahiş fiyat belirledik” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat uygulayan firmalara yönelik denetimlerin son 15 günde sıklaştırıldığını belirterek bu süreçte her 100 ürünün 2.3’ünde fahiş fiyat belirlediklerini söyledi. Önceki gün akşam 17.00 itibarıyla 4 bin 290 firmanın 46 bin 768 ürününü denetlediklerini belirten Pekcan “Bu 4 bin 290 firmanın 226’sında, 46 bin 768 ürünün 1094’ünde fahiş fiyat olduğunu tespit ettik. Denetimlerimizin yüzde 2,3’ü civarında üründe fahiş fiyat belirledik. Tabii burada yine Kurul kararı ile ceza kesilecek. Bu konuda önümüzdeki günlerde mevzuatlarımızda da birtakım yeni düzenlemeler getireceğiz” dedi.

YAĞ ZAMMI İTHALATTAN

A Haber kanalında, soruları yanıtlayan Pekcan ayçiçeği yağındaki fiyat artışı konusunda ise “Yüzde 35 ithalata bağımlıyız. Dünyada ayçiçeği fiyatları önce 375 dolara, sonra 730 dolara çıktı, ayçiçeği fiyatlarında dünyada dolar bazında yüzde 95 artış oldu. Bunun dışında bizim en çok ayçiçeği ithal ettiğimiz Ukrayna ve Rusya kısıtlamalar getirdi. Bunların da etkisi var” dedi.

YENİ ÇALIŞMALAR YOLDA

Bakanlığın dijitalleşme çalışmalarının ve uygulamalarının da olduğunu vurgulayan Pekcan “Ürün takip sistemi üzerinde çalışıyoruz. Amacımız karekodlu etiket okutarak imalat, son kullanma tarihini, gramajını, fiyat süreçlerini varsa sertifikalarını da bu şekilde görebilmek” dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın