Her 100 üründen 1'i güvensiz

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 9 ayrı kuruluş tarafından yapılan piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında geçen yıl 187 bin 127 parti ürün denetlenirken, bu ürünlerden 10 bin 480'inin uygunsuz, 1335'inin ise güvensiz olduğu tespit edildi.

Her 100 üründen 1'i güvensiz

Güvensiz bulunan partilerin oranı yüzde 5,6, uygunsuz bulunanların oranı da yaklaşık yüzde 1 olarak belirlendi. Geçen yıl en çok denetlenen ürün grupları, gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler, kimyevi ve organik gübreler, biyosidal ürünler, yem ve yem ham maddeleri, elektrikli ekipmanlar, asansörler, hazır beton, petrol ve LPG ürünleri, makineler ve hazır ambalajlama oldu.

Güvensiz bulunan ürünler arasında çinko değeri yüksek ayakkabılar ile boğulma riski yaratan yüzme oturağı dikkat çekiyor.

YÜZDE 23'Ü İTHAL EDİLDİ

Uygunsuz bulunan ürünlerin yüzde 23'ünü, güvensiz bulunan ürünlerin ise yüzde 11'ini ithal ürünler oluşturdu. "Güvensiz ürüne sıfır tolerans" ilkesiyle gerçekleştirilen denetimlerde güvenli olmadığı tespit edilen ürünler piyasadan toplatılırken, işletmecilere idari yaptırım uygulandı. Güvensiz bulunan ürünler arasında boğulma riski yaratan yüzme oturağının yanında çinko değeri yüksek çocuk ayakkabıları da yer alıyor.

KAMUOYUYLA DA PAYLAŞILIYOR

Güvensiz ve uygunsuz ürünler, bakanlıkça 3 Eylül 2018 tarihinde devreye alınan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) aracılığıyla guvensizurun.gov.tr adresinden kamuoyuyla paylaşılıyor. GÜBİS'te, piyasa denetim ve gözetimi faaliyetlerinden sorumlu diğer bakanlıkların tespit ettiği güvensiz ürünler de açıklanıyor.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın