'Güvenli turizm' kalıcı hale geliyor

Güvenli Turizm Sertifikası sürekli hale getiriliyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, güvenli turizm sertifikasını sürekli hale getirmeyi istediklerini ve konuyla ilgili düzenlemenin bayramdan sonra Meclis'e sunulacağını söyledi.

Turizm tesislerinde Kovid-19'a karşı tedbirleri içeren 'Güvenli Turizm Sertifika Programı', TBMM gündeminde olan Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılacak değişiklikle sürekli hale getirilecek. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda geçen ay kabul edilen teklifin, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kanunlaşması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, programın devamlılığını sağlamak için de bir çalışma yaptıklarını belirterek "Meclis Genel Kuruluna gelecek Turizmi Teşvik Kanunu'ndaki değişiklikle, sertifika programının sürekli uygulanabilmesine imkan getirilmekte. Ramazan Bayramı'ndan sonra Meclis'in açılmasıyla ilk gündem olarak Genel Kurul'da görüşülecek" dedi.

Alpaslan, Güvenli Turizm Sertifika Programı'nın Türk turizminin geleceği açısından önemli bir adım olduğunu söyledi. Alpaslan, sertifikayı alan tesislerin, bir ay içinde 4 kez denetlendiğini, en ufak tavizde sertifikanın iptal edildiğini kaydetti. Sektörün de programı benimsediğinin altını çizen Alpaslan, şu ana kadar 10 binden fazla tesisin sertifikayı almaya hak kazandığını, sayının artarak devam ettiğini belirtti. 'Güvenli Turizm Sertifikası' ile salgın sürecinde turizme ciddi katkı sağlandığına dikkati çeken Alpaslan, hem ziyaretçilerin hem de sektör temsilcilerinin programdan son derece memnun kaldığını kaydetti.

  • kovid19
  • güvenli turizm sertifikası
  • turizm
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın