Gelir katlandıkça fibere yatırımını da artırıyor

Türk Telekom beklentileri aşan 9 aylık performans sergiledi. Kârını yüzde 126 artıran şirket 3 kez revizyon yaptığı yıllık yatırım hedefini bu kez 8.7 milyara çıkardı. Yatırım yine ağırlıklı olarak fibere yapılacak.

Gelir katlandıkça fibere yatırımını da artırıyor

YAŞAR KIZILBAĞ

Türk Telekom, 2021'in üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. İlk 9 ayda gelirlerini yüzde 18 büyümeyle 24.4 milyara ulaştıran şirketin kârı ise yüzde 126 artışla 4.7 milyara çıktı. Şirket yakaladığı başarılı performans üzerine yıl başından bu yana birkaç kez revizyon yaptığı yıl sonu hedeflerini de yine revize etti. Yüzde 17'lik büyüme hedefi yüzde 18'e çıkarılırken yatırım hedefi de 8.7 milyara çıkarıldı. Yatırımların ağırlıklı olarak fibere yapılması öngörülüyor.

BAŞARILI BİR YIL

Şebeke Yönetim Operasyon Merkezi ile Siber Güvenlik Merkezi'nin de bulunduğu Ankara'daki genel müdürlük binasında ilk 9 aya ilişkin değerlendirme toplantısı yapan Türk Telekom CEO'su Ümit Önal "Sene başından bu yana beklentileri aşan performansımız, 2021 öngörümüzde üçüncü bir yukarı yönlü revizyonu gerekli kıldı. 2021 öngörülerimizi 3. kez yukarı yönlü revize ediyoruz. Türk Telekom için başarılarla dolu bir yılı kapatmak için çok az zaman kaldı. Ülkemiz için dijital dönüşümü tamamlamaya ve 5G yolculuğunda Türkiye'yi öncü yapmaya kararlıyız" dedi.

Türk Telekom'un Ankara'daki genel müdürlük binasında Şebeke Yönetim Operasyon Merkezi ile Siber Güvenlik Merkezi de bulunuyor. Yapay zeka desteğiyle yönetilen merkezlerde sorunlara anında müdahale ediliyor.

353 BİN KİLOMETRE

Önal "3. çeyrek itibarıyla 353 bin kilometre uzunluğa ulaşan Türkiye'nin dört bir yanındaki fiber ağımız, geleceğin teknolojileri için güçlü bir kaldıraç niteliği taşıyor. 2019'da abone portföyümüzün yüzde 37'sini oluşturan fiber abone sayımız 3. çeyrekte 8.8 milyona yükselerek abone portföyümüzün yüzde 62'sini aştı. Geçen yılın aynı döneminde 25 milyon olan fiber hane kapsamamız da 3. çeyrek itibarıyla 28,9 milyonu geçti. Gelişen teknolojimiz ve erişimimiz, Türkiye için 5G'ye avantajlı bir geçişin yolunu açacak" diye konuştu.

ABONE SAYISI 51.4 MİLYONA ULAŞTI

Yılın ilk dokuz ayında toplam abone sayısını 51,4 milyona taşıyan Türk Telekom'un son on iki aydaki net abone kazanımı 1,9 milyon oldu. Sabit genişbant abone sayısı 14,1 milyona ulaşırken fiber abone sayısı yılın ilk 9 ayında, yıllık yüzde 67'lik artış ile 8,8 milyona ulaştı. Mobil abone sayısı ise 23,9 milyon oldu.

EVE İNTERNET KURALIM DİYE BENİ BİLE ARADILAR

'Türk Telekom altyapısıyla 44.90 liraya eve internet' sloganıyla vatandaşların sık sık aranarak rahatsız edildiğinin hatırlatılması üzerine Ümit Önal bu konuda kendisinin de mağdur olduğunu söyledi. Önal "Benim telefonuma da mesaj geldi. Markamızı kullanıyorlar. BTK'ya şikayet ettim" dedi. Önal "Vatandaş kanıyor, taahhüdü bozuyor. Taahhüt bozulunca da bizden ceza alıyor. İnanılmaz mağduriyet" dedi.

SİLİKON VADİSİ'NDE 5G'YE GİDEN YOLU AÇIYORUZ

Önal, kısa süre önce Silikon Vadisi'nde dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden Juniper Networks ve en büyük küresel girişim ve inovasyon platformlarından Plug and Play ile iki önemli iş birliğine imza attıklarını ifade etti. Önal, "Sadece Türkiye'de 5G'ye geçişe öncülük etmekle kalmıyor, aynı zamanda hızla dönüşen bir dünyada yeni nesil teknolojilerin standartlarını belirleyen küresel oyuncular arasında yerimizi de alıyoruz. Ar-Ge şirketimiz Argela ve onun ABD'deki inovasyon kolu Netsia aracılığıyla çeşitli alanlarda geliştirdiğimiz 56 patent ile dünyaya 5G çözümleri sunuyoruz" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın